Co v rodičovství skutečně využívám? Inspirujte se na vaše nákupy

V mém předposledním článku jsem slíbila, že napíšu o tom, co v kontaktním rodičovství skutečně využívám. Na internetu je mnoho informací o tom, co pořídit v těhotenství a proto tady najdete jen to, co je pro mě navíc. 5 tipů, které pro zdravé (nejen) kontaktní rodičovství považuji za důležité já.

A pokud jako já nevyhledáváte adventní davy lidí, dobrá zpráva je, že všechny tyhle věci seženete i přes internet.

Pro kontaktní rodičovství nepotřebujete mít spoustu věcí navíc, spíš bych řekla, že spoustu standardních věcí potřebovat nebudete.

1. Šátek

Jestli chcete mít doma spokojené miminko a mít u toho volné ruce, pořiďte si šátek.

Tady je mých pár poznatků z našeho nošení k tomu, jaký šátek vybrat:

  • Já osobně mám dva šátky Didymos a jsem s nimi spokojená. Používala jsem je, když byla Emí menší, zhruba do jejích půl roku. Díky nim můžete něco poklidit, věšet prádlo, někdy i vařit. Není to sice úplně hands-free, ale je to o 100% lepší než když držíte dítě v jedné ruce a druhou rukou něco kuchtíte.
  • Ze začátku je lepší šátek než nosítko, protože do nosítka malé miminko tak pohodlně a zdravě neusadíte.

Miminko by totiž mělo mít nožičky do tvaru písmene M, což nejlíp dosáhnete v šátku. Šátek můžete také upravit tak, že je podepřená i hlava miminka, a to je pro úplně maličká miminka určitě vhodné.

  • Pokud budete kupovat šátek Didymos, mrkněte se sem. Najdete tam vše, co k problematice nošení potřebujete vědět, včetně tabulky velikostí. Kromě toho paní majitelka je velmi milá a ochotná s čímkoliv poradit.
  • Pořiďte si šátek dostatečně dlouhý, abyste byla schopná s ním dělat všechny úvazy.

Ze začátku pravděpodobně oceníte úvaz Kříž s kapsou, kde je miminko bezpečně usazené a šátek poskytuje dostatečnou oporu zádíčkům miminka. Také pro vás to je ideální úvaz, protože vás nutí k vzpřímené pozici a nezatěžuje vaše záda.

Sama jsem sice byla u lektorky na vázání šátků, ale pokud se vám nikam nechce, tady je návod na vázání Kříže s kapsou, který považuji za obzvlášť povedený.

Nebojte se toho, že úvaz budete vázat dlouho a miminku se to nebude líbit. Až získáte praxi, budete mít miminko navázané do dvou minut.

Pokud se miminko nejdřív nebude chtít do šátku nechat navázat, zkuste to příště znovu. I několikrát. Miminko ze začátku cítí vaši nejistotu a proto se pravděpodobně vzpírá. Taky by se vám nechtělo skákat padákem s instruktorem, který bude mít strach.

Ale věřte mi, že jen co získáte trochu praxe, bude vaše miminko nošení v šátku milovat. Bude u vás cítit ten pocit bezpečí, které mělo v děloze. S Emí jsem to také chtěla vzdát a když jsem si po sedmé řekla, že to zkusím už naposledy, uvázaly jsme se a od té doby nosíme.

Kromě vaší flexibility doma při běžných aktivitách vám nošení přinese pocit štěstí pramenící z tělesné blízkosti vašeho miminka. A už teď se můžete těšit na to, jak krásně bude vaše miminko v šátku spinkat.

2. Nosítko

Ve čtyřech měsících nebo někdy až v půl roce se bude vašemu miminku pravděpodobně líbit i v nosítku, kde nebude tak pevně sevřené jako v šátku.

My máme Manducu a jsem s ní nadmíru spokojená. Oproti šátku má Manduca výhodu v tom, že svoje dítě rychleji nandáte a vyndáte, nemusíte se dotahovat s vázáním a také se v ní poměrně dobře kojí.

Nám se tahle investice vyplatila, v roce a půl naší Emí manducu používáme na venkovní nošení prakticky každý den.

3. Ekologické prostředky na praní

Tohle nemá s kontaktním rodičovstvím nic společného, ale je to zásadní pro vaši zdravou domácnost.

Miminko má svoji kůži tak jemnou a je velmi citlivé na chemické látky v standardních pracích prostředcích. Tady chemie opravdu může napáchat velké škody. Vyzkoušela jsem mnoho značek standarních pracích gelů a také ekologických.

Pokud jednou přejdete od standardních pracích prášků k ekologickým, budete se už těžko vracet. Já sama na své kůži nyní ten rozdíl cítím a jsem přesvědčená, že malé dítě to cítí ještě víc. Tím spíš, že se v oblečení občas zpotí. Osobně bych jako top po měsících testování zvolila výrobky Yellow and Blue.

Ale úplně nejvíc můžu doporučit podomácku vyrobený „prací sliz“. Je to nejekologičtější a nejlevnější prací prostředek, kterým jsem kdy prala prádlo. Jeho výroba je úžasně jednoduchá. Návod, jak ho vyrábím já, najdete na mém blogu příště.

4. Přírodní kosmetika

Stejně jako je důležité to, co miminko jí, tak je důležité i to, co mu dáváme na jeho kůži. Nezapomeňte ani na sebe a potěšte kvalitní přírodní kosmetikou nejen svoje miminko, ale i sebe.

Když už si nevyrobím kosmetiku doma, mám nejlepší zkušenosti pro sebe i pro Emí se značkou Weleda. Pro Emí pořizuji hlavně koupele, oleje a krémy, pro sebe hlavně pro zvláštní příležitosti sprchové krémy. Zkusili jste někdy ten z růží? Ten je naprostá bomba. A pokud to občas promícháte s kosmetikou vyrobenou levně doma, ani to nebude stát o tolik víc než běžná kosmetika.

Kvalitní kosmetika a péče o vaše tělo se vám vyplatí. Budete se cítit lépe a budete moct vykročit do nového roku s lepším pocitem a spokojenější.

5. Sebeláska

Sebeláska není ke koupení :-), ale přesto ji musím zmínit. Ostatně průvodce na cestu sebeláskou už koupit můžete. Za mě je to třeba knížka od Lucie Kolaříkové Učebnice sebelásky. Sama jsem absolvovala i její kurz a je také skvělý.

Proč ji uvádím zrovna sem?

Pro mě byla v mateřství naprosto klíčová, abych si uvědomila svoje hodnoty a priority.

V mateřství je jednou z nejdůležitějších vlastností k přežití schopnost pečovat o sebe a svoje potřeby. 

Sebeláska není sobecká, je v přírodě naprosto přirozená. Je přirozená i pro nás, ač někdy výchovou notně pošramocená.

Pěstujte pozitivní vztah k sobě samé. Uvědomte si svoji jedinečnost, kterou na sto procent v sobě máte. Pečujte vědomě o svoje tělo. Uvědomte si, že když jste byly malé, patřil vám celý svět. To až my lidé jsme se naučili zažívat strach a blokovat svoje možnosti tím, že si nedostatečně věříme.

Obdarujte nejen teď o Vánocích, ale i při jiných příležitostech občas samy sebe. Trocha péče o sebe a lásky k sobě zahřeje v tomhle zimním čase víc než voňavý svařák.

Čím víc lásky dáte sobě, tím víc lásky budete mít i pro svoje děti a partnera.

Také pro děti a jejich zdravý a sebevědomý vývoj je naprosto zásadní, aby si jejich mámy důvěřovaly a měly rády samy sebe. Jen tak se to oni sami přirozeně naučí.

Mějte se krásně a přeji poklidný adventní čas plný pohody a odpočinku před koncem roku!

Petra

PS: Pokud by vás pro vaše nákupy zajímaly tipy na knížky, které změnily můj pohled na mateřství, najdete je zde.

PS2: A jestli ještě nemáte můj e-book o tom, jak se zbavit strachu z porodu, můžete si nadělit i ten. Vánoce jsou svátky klidu a míru, tak proč nemít takový i porod?

Petra Veselá
Ukazuje ženám cestu k přirozenému porodu, protože ona sama touto cestou s radostí a láskou prošla. Před dvěma lety se rozhodla, že si svůj porod nenechá vzít všudypřítomným strachem z porodu a pomocí informací a komplexní přípravy získala sebevědomí a sílu prožít úžasný porod i v prostředí české porodnice. Porod chápe jako bránu k zázraku, kterým je dítě, kterou je důležité projít bezpečně, klidně a láskyplně. Petra je autorkou e-booku 7 kroků k přirozenému porodu. Inspiruje ženy, aby vzaly svůj porod do svých rukou a porodily přirozeně, jednoduše a s láskou. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů