Dvakrát měř, jednou řež. A při nákupech v těhotenství obzvlášť

Nedávno jsem se inspirovala feng šuej očistou bytu a pustila se do velkého úklidu v našem bytě. Rozhodla jsem se podpořit plynutí energie v našem bytě a ulevit sobě a celé rodině od zbytečných věcí.

Ze skříně v dětském pokoji na mě vykoukla hromada ještě nevybalených věcí z výbavičky na Emí. Vlastně mám pocit, že mě to tam přitahovalo. Ta skříň volala po vyklizení.

Cože, tohle všechno jsem před porodem opravdu pořídila???

Přiznejme si, že ano.

Možná si tím má projít každá máma. Chceme pro své dítě to nejlepší a ještě nevíme, co to „to nejlepší“ je.

Zpětně vidím, že těhotenství se zbytečně podepsalo na mojí peněžence. 

credit-squeeze-522549_1920

Jak na to příště? 🙂

Pro svoje případné další těhotenství mám dva seznamy.

  1. Jeden „na nic“ seznam s věcmi, které pošlu už brzo do dalšího kola.
  2. Druhý s věcmi, které jsem opravdu potřebovala.
U seznamu číslo jedna mě ze začátku přepadají pochyby. Nebudu to přece jenom potřebovat? Je to ale jenom můj strach propouštět věci dál, a tak si statečně říkám: Nebudu.

Pokud cítíte, že vás kontaktní rodičovství oslovuje, mám pro vás inspiraci, kde byste mohli ušetřit. Zvlášť teď v období předvánoční nákupní horečky. 🙂

Můj „na nic“ seznam

Kojenecké láhve

V mé inkriminované skříni je mnoho modelů různých lahviček. „Co když tvoje dítě nebude chtít pít zrovna z téhle?“ „A potřebuješ určitě i takovou, která přesně napodobí kojení.“ Uvěřila jsem, že na tom něco bude a že je dobré se vybavit pro všechny případy.

Vlastně jsem se vůbec nezamyslela nad možností, že by moje dcera mohla kojeneckou láhev vůbec NEPOUŽÍT!

A hádejte, jak to dopadlo. Do šesti měsíců jsem kojila a pak se Emí nadšeně sápala po hrnečku, protože jako každé dítě miluje nás napodobovat. Začala pít sama, nejdřív s naší pomocí a potom úplně sama, rovnou z hrnečku.

Věřte, že pokud budete bez problémů kojit, bez kojenecké láhve se obejdete. Je dobré pro jistotu jednu lahvičku mít, ale jedna by nám opravdu stačila.

Dudlíky

Před porodem jsem o smyslu využití dudlíků nijak zvlášť nepřemýšlela a nakoupila jich opravdu dost.

Hned po porodu mi došlo, že já Emí žádný dudlík dávat nebudu.

Emí tak nikdy neměla dudlík a přesto prvních pár měsíců prakticky neplakala.

Před nedávnem jsem četla knihu logopedky Martiny Kolmanové, která zastává názor, že dlouhodobé užívání dudlíku a nesprávně vybraná kojenecká láhev (prakticky každá láhev se savičkou) způsobuje narušení vývoje svalů a čelisti v oblasti mluvidel. O důvod víc, proč se nad jejich použitím zamyslet.

Postýlka a související výbavička

Musím uznat, že prvních několik nocí Emí spinkala ve své postýlce bez bočnice přiražené k naší posteli. Takže využití měla. Ale jen do doby, kdy mi došlo, že ji vlastně nepotřebujeme. 🙂

O tom, jak spíme se můžete dočíst v tomto článku.

A přes den? Jak naivní to byla představa, že mě Emí bude v klidu sledovat z postýlky při práci, jsem pochopila až po porodu. Emí trávila čas v mojí náruči nebo šátku.

Pokud budete mít miminko u sebe v posteli, můžete klidně ušetřit i na výbavičce do postýlky, včetně hraček, které se mají nad postýlkou kývat. Ty nám jsou pochopitelně taky k ničemu.

Monitor dechu

Je to užitečná věc pro rodiče, jejichž dítě spí v postýlce a které to dělá klidnými. Já jsem ho použila prvních několik dní, než se Emí přistěhovala do naší postele. Zastávám názor, že dítě, které spí s rodiči v jedné posteli, s nimi sladí svůj dech a nezapomene se nadechnout.

S tím, jak se Emí přesunula do naší postele, odstěhoval se zázračně můj strach, že se nenadechne. Nevím, proč, ale bylo to opravdu jednoduché. Asi za to můžou kouzla a čáry matky přírody.

Spací pytel

Říká se, že v něm děti krásně spinkají, protože je svírá stejně jako byly sevřené v děloze. I proto jsem ho pořídila.

Nikdy jsme ho nevyužili. Emí spinká naprosto rozcapená bez zavinovačky a někdy zabere takovou plochu, že si říkám, kam si tak lehnu já. Zoufalství (i když šťastné zoufalství) Honzy už pak netřeba popisovat. 🙂

Všechna možná kosmetika na miminko

Nechala jsem se strhnout davovým šílenstvím. Kupovala jsem všechno možné, abych mohla různé preparáty v případě potřeby vyzkoušet. Naštěstí jsem se do testování těch lahviček vůbec nepustila. Tak nějak mě napadlo, že kůže kojence není vhodným testovacím vzorkem.

Stačila nám jenom voda, kvalitní koupel na mytí, olej na mazání miminka (my používaly obojí od Weledy a mohu opravdu doporučit) a krém jako prevence opruzenin. A ani to jsme nepoužívaly denně.

Kočárek

Je sice v mém „na nic“ seznamu, ale přesto se přikláním k názoru, že i v kontaktním rodičovství je užitečné ho mít. Já jsem zřejmě až skalní zastánce nošení a proto myslím, že i nosící maminky ho můžou upotřebit (narozdíl ode mě).

Sama jsem kočárek několikrát použila krátce po narození Emí. Ale od jejího měsíce až teď do doby, kdy je jí 17 měsíců, stojí nevyužitý ve sklepě.

jedna-z-prvnich-a-zatim-posledni-fotka-naseho-kocarku-v-akci-2

K tomu mě napadá jedna souvislost… Moje babička mi často říkala, že když jely s mojí mámou se mnou v kočárku po městě, vydávala jsem neskutečný řev. Lidi se otáčeli a já se nedala utišit. Že by to s tím mým nošením Emí souviselo? Jsem o tom přesvědčená.

Nikdy nevíme, jaké bude naše mateřství

A tím tak trochu filozoficky končím svůj seznam. Mateřství je transformující období a čeká nás spousta změn a obrovský osobní posun.

Jak dopředu vědět, jaké v mateřství budeme?

Jak se budeme cítit, jak budeme tohle období vnímat a jak se k němu postavíme?

Jsme každá jiná a máme jiné strachy a jiné zážitky, často i nevědomé, ze svého dětství. 

Chápu, že se vám proto bude těžko dělat teď ten váš konkrétní „na nic“ seznam.

Ale co můžete ovlivnit je nenechat se nalákat nákupy pod heslem „Chtějte to nejlepší pro svoje dítě!“. To nejlepší pro vaše dítě je vaše láska a vaše náruč a z toho když vyjdeme, nemůže nás žádná reklama rozhodit.

A zároveň se vyplatí opravdu se držet svého seznamu nutných věcí a ostatní nákupy na miminko nechat na okamžik, až budeme dané věci potřebovat a budeme uvažovat s chladnou hlavou.

Chcete slyšet i tu druhou stranu mého seznamu?

…a vědět, co v kontaktním rodičovství opravdu využívám?

Pak sledujte můj blog. Článek s tipy na to, co pro kontaktní rodičovství nakoupit, na sebe nenechá dlouho čekat. 🙂

 

Petra Veselá
Ukazuje ženám cestu k přirozenému porodu, protože ona sama touto cestou s radostí a láskou prošla. Před dvěma lety se rozhodla, že si svůj porod nenechá vzít všudypřítomným strachem z porodu a pomocí informací a komplexní přípravy získala sebevědomí a sílu prožít úžasný porod i v prostředí české porodnice. Porod chápe jako bránu k zázraku, kterým je dítě, kterou je důležité projít bezpečně, klidně a láskyplně. Petra je autorkou e-booku 7 kroků k přirozenému porodu. Inspiruje ženy, aby vzaly svůj porod do svých rukou a porodily přirozeně, jednoduše a s láskou. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů