Jedeme dál

V poslední době se mi děje zajímavá věc. Okolí se mě se vší vážností ptá, kdy přestaneme s kojením. Už je přeci velká, tak aby se trochu osamostatnila. A posledně jsem slyšela, že kojení je „demoverze života“. Hmmm, tak jak to vlastně cítím já?

Emí je 10 měsíců. Příkrmy jí moc nejedou, a tak přestat kojit není na pořadu dne. Nicméně i pro svůj dobrý pocit jsem si zrekapitulovala, proč s kojením JEDEME DÁL…:-)

1. Fyzický kontakt a blízkost

Kočárek stojí sám a opuštěný už půl roku ve sklepě a ven chodíme se šátkem nebo manducou. Emí v noci leží buď vedle mě nebo vedle Honzy. Ale… Kojení je prostě něco jiného. Dítě cítí dech mámy a tep jejího srdce a získává pocit jistoty a bezpečí.

2. Uklidnění

Funguje to vždy. Emí se při kojení krásně zklidní. Ať se děje cokoliv, kojení má zázračnou moc ji uklidnit. Jak vidí, že se blížíme na naše kojící místečko, většinou se celá nadšením třese, i když před minutou naštvaně poplakávala.

3. Nenahraditelný zdroj živin

Mateřské mléko je pro dítě potravinou i tekutinou najednou. Obsahuje ideální mix živin. Zázračné je v tom, že se přizpůsobí potřebám dítěte, jak podle věku, tak podle stavu dítěte nebo denní doby. I když dáváme příkrmy, vím, že Emí stále dostává ode mě nejen hodně vody, tuků a bílkovin, ale také minerálů a vitamínů.

4. Ochrana proti nemocem

Mateřské mléko obsahuje protilátky. A ne ledajaké. Jsou to protilátky přesně na míru konkrétnímu dítěti. Pokud dítě onemocní, je pravděpodobné, že se stejnou nemocí se setkala i matka a její tělo už pracuje na protilátkách a bude je dodávat v mateřském mléce dítěti. Pokud je nemocné pouze dítě, prostřednictvím kojení vyšle matce informaci o tom, jaké protilátky potřebuje, něco jako „Mami, chraň mě“. Není to geniální?

5. Hormonální koktejl pro mě

Hormon prolaktin, který se při kojení vylučuje, má uklidňující účinky. Ne nadarmo se mu říká hormon pohody nebo hormon rodného hnízda. Proto je většinou kojení pro ženy příjemné. Maminky se díky němu cítí vyspalejší, i když toho zrovna moc nenaspí. A to platí i u nás.

6. Příroda nechybuje

Z výše uvedeného mi vyplynulo, že příroda se neplete. Mateřské mléko je tekutina, která funguje, představuje pro dítě dokonalou potravu a poskytuje ještě k tomu základní imunitu. Proč zázrak mateřského mléka nahrazovat a plně nevyužít?

Materske_mleko

Buďme objektivní.

Kdybych kojit přestala, můžu začít (teoreticky :-)):

1. chodit každý večer ven a klidně pařit až do rána, protože uspávat může Honza a v postýlce nikdo nebude chtít mlíčko,

2. vzdálit se kdykoliv a na jakoukoliv dobu,

3. nepřemýšlet, jestli jím zdravě nebo sajrajty a pít alkohol,

4. neplánovat, jestli budu mít dost mléka v tu a tu konkrétní dobu, kdy to asi bude potřeba,

5. určitě vás napadne ještě něco dalšího.

No jo? Ale stojí mi tohle za to? Nepočkají na mě všechny tyhle věci? A nemůže si člověk užívat života i bez toho, popřípadě jinak?

Jedno je jasné. Každá z nás má svoji cestu a snaží se dělat pro sebe a své děti to nejlepší. Můžeme souhlasit nebo nesouhlasit, diskutovat a rozčilovat se.

Nebo cesty ostatních respektovat.

Jsou kultury, kde je obvyklé kojit až sedm let. U nás je to nepředstavitelné. Kojení zkracujeme a kojíme rok, půl rok nebo jenom po šestinedělí.

Odstavení dítěte je pro dítě něco jako druhý porod, je to významné oddělení dítěte od matky. Například z hlediska vývoje mozku dítěte je podle některých zdrojů výhodné toto oddělení provést až v pěti letech. V praxi u nás dobrovolné odstavení dítěte většinou proběhne mezi druhým a čtvrtým rokem jeho života, kdy se oddělí jeho Já od matky.

Neříkám, že my budeme kojit sedm nebo pět let, ale…

Já jsem se rozhodla pro respekt a všem bez emoce, že o něco přicházím, říkám, že my kojíme dál 🙂

Jak to máte vy? 🙂

 

 

Petra Veselá
Ukazuje ženám cestu k přirozenému porodu, protože ona sama touto cestou s radostí a láskou prošla. Před dvěma lety se rozhodla, že si svůj porod nenechá vzít všudypřítomným strachem z porodu a pomocí informací a komplexní přípravy získala sebevědomí a sílu prožít úžasný porod i v prostředí české porodnice. Porod chápe jako bránu k zázraku, kterým je dítě, kterou je důležité projít bezpečně, klidně a láskyplně. Petra je autorkou e-booku 7 kroků k přirozenému porodu. Inspiruje ženy, aby vzaly svůj porod do svých rukou a porodily přirozeně, jednoduše a s láskou. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.