Přehlcení a prokrastinace a 9 tipů jak je úspěšně překonat

Už dávno neplatí, že největší boje se odehrávají venku okolo nás. Už je to dávno, co jsme bojovali s mamuty a kontrolovali, jestli na nás nezaútočí dravá šelma.

Jsme v období, kdy se největší boje odehrávají uvnitř nás, v našem mozku.

Přehlcení. Prokrastinace. To, co před několika desítkami let nikdo neznal, je nyní běžným jevem.

  • Už poněkolikáté si říkáte, že přestanete skrolovat na sociálních sítích, protože chcete dělat jiné věci… abyste se za deset minut přistihli, že tam zase jste, když jste šli odpovědět na zmeškané hovory.
  • Pročítáte poněkolikáté dokumenty, ale myšlenkami jste úplně jinde?
  • Jste v rozhodovací paralýze, protože se na vás řítí tisíce informací různého druhu?
  • Pracujete u počítače a u toho přemýšlíte, jestli půjdete vyndat prádlo z pračky/sušičky teď nebo až vyzvednete dítě ze školy?
  • Je vám to povědomé? Připadá vám, že vás věci okolo vás zahlcují?

Pak se vám děje to, co většině dnešní populace. Váš mozek se snaží tančit mezi desítkami úkolů, v nichž žádný nemá prioritu a zvládnout potřebujete všechny.

Tyhle pocity zažívám minimálně několik posledních let a vyzkoušela jsem množství technik, abych svůj mozek zachránila.

Je zajímavé, že jako lidé jsme schopni dopustit, aby nám seznam úkolů, přetékající věci v domácnosti nebo každodenní starosti ukradly náš mozek.

Jenže vtip je v tom, že to není seznam úkolů, neuspořádané věci nebo každodenní starosti, co bojuje v našem mozku o pozornost, je to hlavně nedostatek energie, času, prostoru, svobody, možnosti dělat, po čem uvnitř nás skutečně toužíme, které náš moudrý mozek vnímá za tím vším.

Pokud jsme čímkoliv zahlcení, nemůžeme fungovat tak jednoduše, jak nám bylo od přírody dáno. Neplyneme v lehkosti a ztrácíme radost ze života.

A stejně jako před útočícím mamutem používáme metodu boj nebo útěk. Ta ovšem v dnešních podmínkách má jiné podoby – od prokrastinace, přes přílišné uklízení, přejídání se sladkým, zběsilé nakupování dalších věcí do naší domácnosti až po skrolování sociálních sítí.

Tipněte, co se stane? Myslíte, že tyto metody vyřeší naše zahlcení?

Mám pro vás několik tipů, které se mi osvědčily v boji proti přehlcení a možná pomohou i vám.

1. Ukliďte si doma

Teď si asi říkáte, že jsem se zbláznila. Jak mě může úklid v domě zbavit přehlcení? Vždyť je to další úkol? V případě přehlcení je ale přesto úklid prostředí okolo nás velmi efektivní.

Pokud chceme detoxikovat naši mysl, je klíčové detoxikovat i naše prostředí. Zbavit se toho, co nás netěší, vyrušuje. V jednoduchosti je krása.

Několikaminutový úklid i malého místa okolo vás dokáže způsobit, že se budete zaměřovat na úkol, který chcete udělat a ne na nepořádek. Nenápadně vám způsobí, že uklizeno bude i ve vašem mozku.

Rozložené papíry, rozházené oblečení, válející se hračky atd. můžete sice úspěšně ignorovat ve své vědomé mysli, ale vaše podvědomí (a přiznejme si, že často i vědomí) kouskem své pozornosti je stále u těch válejících se věcí, které na vás křičí, že jednou je prostě uklidit budete muset.

Jako fengshui terapeutka jsem viděla už mnoho výsledků, které z čista jasna nastaly jen proto, že si někdo uklidil pracovní stůl, vyklidil věci, které už nepotřeboval, umyl sporák, vycídil dřez v kuchyni nebo energeticky očistil domácnost.

„Jak venku, tak uvnitř“ totiž platí pro pořádek a nepořádek v domě/bytě/pokoji, který bytostně ovlivňuje klid nebo nepořádek v hlavě.

2. Přijměte to, co nemůžete ovlivnit, udělat, stihnout, kontrolovat.

Pro mě jeden z nejobtížnějších bodů, protože ztráta kontroly je pro mě výzva a dlouhodobě na této schopnosti pracuji.

Není to o tom přestat věci kontrolovat úplně.

Radikální přijetí nejistoty je prvním krůčkem k tomu, že se začnete zabývat věcmi, které ovlivnit můžete. Přestanete organizovat to, co stejně ovlivnit nemůžete. Získáte čas, energii a paradoxně i onu jistotu, protože snížíte svoji úroveň přehlcení. Můžete se (konečně) zaměřit na svoje sny a každý den udělat jeden malý krůček k jejich plnění.

3. Prioritizujte bez jakýchkoliv servítek.

Zaměřujte se na věci, které jsou důležité. Věci, které důležité nejsou, buď počkají nebo časem zmizí z vašeho zorného pole a dělat je nebudete muset.

Je lepší udělat několik věcí pořádně než mnoho napůl. Minimálně pro váš vnitřní pocit uspokojení, ale také proto, že dobře děláme většinou ty věci, na které se zrovna soustředíme.

Zkuste si každý den ráno stanovit svojí prioritu a tu splnit a dobrý pocit večer vás odmění. Představte si, že za měsíc budete mít splněných 30 priorit.

4. Udělejte aspoň malý krůček.

Máte před sebou velký úkol, který vám připadá nedosažitelný. Nebo úkol, který už po několikáté zkoušíte udělat, ale ještě jste nezačali, protože vám myšlenky vždycky utečou a přistihnete se, že zase děláte něco jiného.

Rozkouskujte ho. Například se nemůžete donutit jít kontrolovat platby. Nevadí. Dělejte jeden krok po druhém. Ok, teď otevřu notebook. Teď jdu do účetního systému. Teď otevřu složku s fakturami. Teď procházím faktury. Jeden směšně malý krok za druhým a váš hrozivě odpudivý úkol může být za chvíli hotový.

5. V každém okamžiku zkuste dělat jen jednu věc – omezte multitasking.

Víme, že náš mozek je navržen na dělání jedné věci se zaměřením a to je pro něj uklidňující. Pro většinu lidí platí, že multitasking nám neprospívá. Nezkoušejte pracovat z domu a hlídat děti, jíst oběd a číst si zprávy na mobilu nebo telefonovat a likovat příspěvky na facebooku. Pokud ne hned, tak z dlouhodobého hlediska toto drobení pozornosti náš mozek oslabuje.

Myslím, že občas nám multitasking nevadí a může být dokonce prospěšný v rutinních činnostech, nicméně často se stane, že nám umožní sklouznost do prokrastinace a plnění úkolů, které nejsou důležité. Proto je dobré vnímat, proč a co dělám.

Roztříštěná činnost v jednom okamžiku vede k roztříštěným výsledkům.

6. Upřednostňujte spánek

I když vám večer usnou děti a máte pocit, že musíte stihnout ještě mraky věcí, nedělejte to. Jediná věc, která je v tuto chvíli opravdu nejdůležitější pro vaše psychické i fyzické zdraví, je spánek.

7. Vstávejte dřív

Chvíle doma ráno než se děti vzbudí, využijte k času jen sami se sebou. Dělejte to, co vás baví, meditujte, určete si nebo dokonce udělejte svoji prioritu dne, udělejte si svoje ranní rituály nebo si jen tak v klidu sedněte.

8. Odpojte se od sociálních sítí co nejvíce to jde.

Dopřejte si okamžiky v přírodě, s dětmi, s kamarády, kdy jen tak jste a nekontrolujete sociální sítě, emaily, telefon ani předpověď počasí.

9. Aspoň jednou za den zařaďte meditace nebo techniky všímavosti.

Zastavte se a vnímejte přítomný okamžik. Soustřeďte se na svůj dech. Svoje myšlenky pouze pozorujte a nechce je odplynout. Vyberte si nějaký předmět (ideálně v přírodě) a ten jenom pozorujte, jako kdybyste ho viděli poprvé.

Vydržte 21 dní a uvidíte, jak se vaše realita začne postupně měnit. 🙏


Téma přehlcení zahrnuje mentální a fyzické aspekty našeho těla. Ovlivňuje nás víc, než si myslíme. Proto jsem se rozhodla vytvořit jednoduchý návod, kde spojuji úklid, Feng shui a detox naší mysli. Pokud máte zájem dozvědět se víc, zanechte mi kontakt a dám vám vědět jako prvním, až bude návod hotový.

Petra Veselá
Pomáhá ženám najít harmonii, lehkost a svobodu nahlédnutím na možnosti, které možná zatím samy nevidí. Provází ženy na cestě k sebeuvědomění a seberealizaci. Vnímavě propojuje koučink, feng shui, lesní koupele a sdílení k dosažení harmonie, rovnováhy a vnitřního klidu. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů