Přirozený porod? Brána k vašemu šťastnému mateřství

Nedávno na mě blikla zpráva na facebooku od mé dobré kamarádky. Čeká miminko a ptala se mě na můj porod. Vzpomněla jsem si na svůj přirozený porod a vyprávěla jí, jaké to bylo celé nejen v pohodě, ale úžasné. A ona na nic nečekala a odpověděla: „Víš co, já nechci nic alternativního.“

A zrovna před pár dny se mě moje kolegyně zeptala: „A co je to vlastně přirozený porod? V čem je dobrý?“

Také se vám stává, že vám něco dojde až na poněkolikáté? Mně TO došlo až při hovoru s mojí kolegyní. Nejenže máme porod zafixovaný jako nemoc, chápeme ho jako nutné zlo a rodíme „pro jistotu“ s lékaři. Došlo mi, že v naší době vlastně už často nevíme, co to přirozený porod je, že na tom není nic alternativního a že porod může být krásný.

No jasně. Měla jsem to taky tak! V duchu jsem se přenesla zpět do mého období před pár lety. Tenkrát jsem se o porod nezajímala a spíš se tomu tématu vyhýbala, zřejmě proto, že jsem se ho podvědomě obávala. Moje kamarádka i kolegyně to měly možná stejné jako já.

Co je to přirozený porod?

Příroda nestvořila lidi a zvířata proto, aby vyhynuli, ale proto, aby bez problémů přežili. A proto přirozený porod je pouhé následování fyziologického průběhu porodu a naslouchání svému tělu. Často nám může pomoci uvědomění, že příroda nekalkulovala s tím, že u každého porodu bude asistovat lékař.

Přirozený porod je takový porod, při kterém je rodící žena podporována, aby porodila jednoduše, samostatně a sebevědomě. Bez vnějších zásahů a bez použití léků. Někdy i bez bolesti, jen s určitým nepohodlím. Aby to žena zvládla, nepotřebuje většinou nic jiného než podporu, povzbuzování a láskyplnou péči. Přirozeně porodit je možné i v porodnici.

Přirozený porod posílí každou ženu, která ho prožije. Podporuje schopnost kojit a minimalizuje riziko poporodní duševní nepohody. Mezi maminkou a miminkem proběhne láska na první pohled, která pomůže překonávat únavu a vyčerpání. Silné pouto mezi matkou a dítětem se vytváří okamžitě po porodu při bondingu a kontaktu kůže na kůži. Tím vším přirozený porod skvěle usnadňuje počátky mateřství.

Není nic krásnějšího, než když si člověk může i ve chvílích, kdy je unavený a nevyspaný, připomenout ten zážitek krásného zrození svého dítěte a zase má sil a lásky na rozdávání.

Přirozený porod je cenným darem také pro miminko. Zakládá jeho důvěru v sebe sama a ve svět. Samo si mohlo vybrat, kdy se na svoji první životní cestu vydá. Už to, že je poprvé na chladném vzduchu, je pro něj dost nový zážitek, ale když je okamžitě v mámině náručí, cítí se v bezpečí.

No jo, ale teď babo raď, jak mám porodit přirozeně?

Je pravda, že dnes je u nás představa výše popsaného porodu neobvyklá pro kohokoliv, kdo se o porod zatím nezajímal. A proto to evokuje něco alternativního a vlastně i nebezpečného. Média a okolí nás masírují úplně jinou představou porodu, která je mnohem akčnější, dobrodružnější a mnohdy život ohrožující.

V porodnicích často nemáme podmínky pro to, abychom opravdu nerušeně a v klidu a lásce porodily. Přitom jednou intervencí a jedním znejistěním se rodící maminka může dostat do stresu a porod se automaticky komplikuje nebo minimálně zpomaluje.

Jedním z velkých předpokladů pro úspěšný přirozený porod je psychika rodící maminky.

Vaše tělo jde s námi, nikdy proti nám. Pokud se bojíme, ono se prostě a jednoduše stáhne a je připraveno na útěk. No a v případě porodu to platí několikanásobně. Tělo je v případě stresu připraveno na to neporodit hned teď, ale najít si bezpečnější místo, kde se nebudeme bát, a porodit tam.

Když si zjistíte více informací o tom, že přirozený porod opravdu funguje a tělo ženy je stvořeno pro to, aby předávalo život dál, získáte ohromnou sílu a jistotu. Objevíte v sobě sebevědomí pro porod a to je klíčové.

Získáte touhu vzít svůj osud do svých rukou. Možná i přes tlak vašeho okolí, které zrovna nemusí být v tom samém stádiu myšlení jako vy, nechce teď měnit ani zpochybňovat svůj názor na porod a vnímá porod tak, jak nás to naše kultura naučila.

Jenže vy můžete mít výhodu

To, jak o něčem smýšlíme, do velké míry předurčí to, jak se věci ve finále mají a stanou.

Vy se vydáte na cestu a nebudete se bát doufat v to nejlepší pro sebe a pro své dítě. Budete chtít vzít zodpovědnost za svůj porod do svých rukou. A budete se u toho cítit spokojeně a silně.

Pokud přemýšlíte o tom, že byste chtěly porod také prožít jednoduše, lehce a s láskou, je dobré získat dostatek informací a pracovat na sobě a na své psychice. Těšit se na porod a na své miminko. Opustit všechny svoje strachy a otevřít miminku dveře na svět.

Důvěřujte sobě, svému tělu a přírodě. Pokud toto uděláte, odměnou vám bude jeden z nejúžasnějších zážitků ve vašem životě, přirozený porod.

Představte si porod jako krásnou bránu, kterou přichází vaše miminko, váš zázrak.

Zázrak, který se za vámi už strašně moc těší. Ten zázrak za vámi přichází s naprostou důvěrou, že vše se děje tak, jak má.

Představte si přirozený porod jako bránu, kterou projdete bezpečně k vašemu mateřství.

brana

Získat mnoho inspirace, hodnotných informací, tipů, jak se kompletně připravit na přirozený porod, a hlavně pozitivní přístup k porodu můžete třeba v mém e-booku 7 kroků k přirozenému porodu aneb přivítejte své mateřství přirozeným porodem.

Pojďme přivítat naše miminka s lehkostí a láskou.:-)

 

Petra Veselá
Ukazuje ženám cestu k přirozenému porodu, protože ona sama touto cestou s radostí a láskou prošla. Před dvěma lety se rozhodla, že si svůj porod nenechá vzít všudypřítomným strachem z porodu a pomocí informací a komplexní přípravy získala sebevědomí a sílu prožít úžasný porod i v prostředí české porodnice. Porod chápe jako bránu k zázraku, kterým je dítě, kterou je důležité projít bezpečně, klidně a láskyplně. Petra je autorkou e-booku 7 kroků k přirozenému porodu. Inspiruje ženy, aby vzaly svůj porod do svých rukou a porodily přirozeně, jednoduše a s láskou. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.