Proč se zajímám o porod svého dítěte?

přirozený porod

Někdy mám pocit, že jsme v Čechách odborníci na negativní myšlení a myslím, že tématu porodu se tenhle trend nijak nevyhýbá. A přitom to je taková škoda! O mnoho totiž přicházíme.

Vím, o čem mluvím. Sama jsem v minulosti téma porod měla nastavené ve své mysli hodně negativně.

Co takhle omrknout porod i z té druhé strany…

Přemýšlíte někdy o porodu? Jaké porodní příběhy okolo sebe slýcháte? Jaké pocity ve vás představa porodu vyvolává? Jestli ne tak úplně růžové, možná je právě teď ta správná chvíle omrknout porod i z té veselejší stránky. 🙂

Dnes začíná Světový týden respektu k porodu a já si vzpomínám, jak jsem si v době, kdy kolem mě lítaly chmurné porodní příběhy, zapsala důvody, proč je užitečné mít porod nastavený ve své hlavě pozitivně. A proč může být přirozený porod jedním z nejkrásnějších zážitků v životě.

přirozený porod

1. Tělo dokáže to, čemu mysl věří

Příroda nestvořila lidský (ani jiný) druh proto, aby vyhynul. Ženské tělo je ve většině případů schopno porodit samo a má na to své mechanismy. Tyto mechanismy fungují úžasně, ale může je zablokovat naše mysl a náš strach. Stres a adrenalin jsou v rozporu s hormonem oxytocinem, který tělo vylučuje v těhotenství, před, při a po porodu a který umožňuje porodit.

Příroda to zařídila tak, že pokud se bojíme, naše tělo dostává od mysli signál: „Ještě není ten správný čas, pojď, utečeme a najdeme si lepší místo k porodu.“ A porod se brzdí.

Představa porodu v naší mysli totiž skutečně má tu moc ovlivnit, jak jednoduše nebo komplikovaně porod probíhá. Negativní představa porodu vytváří strach. Je podstatně přínosnější říct si, že porod je nádherný zážitek, při kterém dáváte nový život a poprvé uvidíte své miminko.

2. Porod bez léků a zásahů je možný

Můžeme ho prožít i v České republice a také v porodnici. Nemusíme rodit doma proto, abychom porodily bez zásahů a klidně. Dostatek informací, sebevědomí, zajištění nerušeného prostředí, podpora okolí a další psychická i fyzická příprava nám mohou dodat skutečnou sebedůvěru a schopnost porodit přirozeně.

I Světová zdravotnická organizace ve své příručce o tzv. normálním porodu zdůrazňuje schopnost ženy normálně porodit, k čemuž nejlépe přispívá podpora, povzbuzování a láskyplná péče. Podle nich by pro každý zákrok do normálního průběhu porodu měl existovat opodstatněný důvod.

3. Přirozeným porodem si usnadníme začátky mateřství

Po přirozeném porodu se žena cítí plna sil a lásky. Vyplavuje se enormní hladina oxytocinu, který způsobuje lásku na první pohled. Bonding, přiložení miminka na svůj hrudník a kontakt kůže na kůži, je akt, při kterém se mezi mámou a dítětem vytváří silné pouto na celý život.

Ženy, které přirozeně porodily a jejichž bonding nikdo nenarušil, mají často jednodušší začátky kojení. Pokud je miminko ponecháno na matčině hrudi, samo se za chvíli bude snažit doplazit k matčině prsu a poprvé se přisát. Velmi pravděpodobně se mu to povede a tento reflex usnadní jeho budoucí kojení.

Žena, která zažila přirozený porod a poporodní bonding ve většině případů neprožívá poporodní depresi ani poporodní blues. Její tělo je nastaveno na program: „Mé dítě je krásné, žije, všechno je v pořádku.“ Oxytocin, spolu s hormonem prolaktinem, který se vylučuje při kojení, způsobí, že maminka bude chtít svému dítěti snést modré z nebe a sama bude mít dostatek sil první náročné období s miminkem zvládnout.

4. Být zrozeno přirozeně je jeden z nejcennějších darů pro dítě

Tvrdí se, že děti, které si samy vyberou, kdy přijdou na svět, dostávají ihned při porodu signál, že mohou ovlivnit dění kolem sebe. Fixuje jim to důvěru v sebe a ve svět, do kterého se rodí. Získávají pocit, že svět funguje tak, jak má. Pro život je to cenný dar.

Děti se při bondingu mohou aklimatizovat do nového prostředí. Na maminčině hrudníku se cítí v bezpečí. Jsou při plném vědomí, protože nedostaly žádnou dávku léků. Všechna první vyšetření, která se v porodnici dělají, lze udělat po normálním průběhu porodu i na maminčině hrudníku.

Dnes již nikdo nepochybuje, že novorozenci mají paměť a pamatují si nejen svoje zrození, ale i to, co zažili v maminčině děloze. Zapomenou to, ale v podvědomí to mají uložené a určitým způsobem tyto vzpomínky jejich další život ovlivňují.

5. Porod je zázrak

Porod není nemoc. Dáváme nový život a to je obrovský důvod k radosti a oslavě života. Porod může být nejkrásnější zážitek v životě ženy, může ženu posílit. Přetváří ženu v matku. Je branou do mateřství, které samo o sobě je pro ženu transformací v mnoha ohledech.

Rozhodnutí porodit přirozeně je rozhodnutím vzít svůj porod do svých rukou a prožít ho láskyplně, klidně a jednoduše.

respekt k porodu

Tento týden slavíme ve světě i u nás respekt k porodu. To slovo respekt se mi líbí. Existuje tisíc názorů na porod. Ale všechnu kontroverzi ohledně porodu by vyřešilo jediné – RESPEKT. Respekt k životu, dětem a především ženám, aby si mohly vybrat svoji cestu nejen porodem, ale i mateřstvím.

Jestli cítíte, že cesta přirozeného porodu je možná také vaší cestou, prozkoumejte můj e-book.

Celý tento týden ho navíc můžete získat o 50% levněji.

Petra Veselá
Ukazuje ženám cestu k přirozenému porodu, protože ona sama touto cestou s radostí a láskou prošla. Před dvěma lety se rozhodla, že si svůj porod nenechá vzít všudypřítomným strachem z porodu a pomocí informací a komplexní přípravy získala sebevědomí a sílu prožít úžasný porod i v prostředí české porodnice. Porod chápe jako bránu k zázraku, kterým je dítě, kterou je důležité projít bezpečně, klidně a láskyplně. Petra je autorkou e-booku 7 kroků k přirozenému porodu. Inspiruje ženy, aby vzaly svůj porod do svých rukou a porodily přirozeně, jednoduše a s láskou. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.