5 tipů jak udělat ze slunce svého spojence

Ptáte se, jestli jde přežít dovolená u moře s dětmi bez opalovacích krémů s chemickým filtrem? Ve zdraví a bez spálené kůže?

Nad tím jsem si taky lámala hlavu.

Jak zdravě pobývat na slunci, a to i s dětmi?

Vzhledem k tomu, že miluju vodu a moře a nemusím opalovací krémy s chemickými filtry pronikajícími hluboko do pokožky, rozhodla jsem se tohle téma začít řešit.

Vlastně už od doby, kdy se narodila naše dcera, jsem do tajů zdravého opalování začala pomalu pronikat a po všem hledání a zjišťování dokonce absolvovala přednášku o slunění od doktorky Strunecké. Ale až tento rok jsme měli příležitost naše nové zdravé opalování otestovat i u moře, kde bylo slunce opravdu habaděj.

Jak to tak bývá, když se člověk pustí na nějakou novou cestu, nastanou i další změny. V okamžiku, kdy jsem věděla, co si můžeme na slunci dovolit a jak si slunce bezpečně užívat, přišlo osvobozující uvědomění:

Slunce není náš nepřítel, ale naopak nám mnoho dává. Slunce jsem se přestala bát a začala ho vnímat jako spojence.

Opalování s dětmi

Jde podle mě o to, najít zlatou střední cestu, kterou dokážu sebe a svoji rodinu chránit před slunečními paprsky a která mi přesto umožní ze slunce získat co nejvíc užitku.

Určitě to pro mě není cesta nepoužívání žádné ochrany před sluncem, ale spíš využití toho co možná nejzdravějšího a se zdravým rozumem.

Možná bude tahle cesta inspirovat i vás, pokud máte malé dítě a nechcete ho mazat opalovacími krémy s chemickými filtry, a tak jsem pro vás sepsala 5 tipů, jak udělat ze slunce svého spojence. 🙂

Tip č. 1: Zázračný vitamín D

Pobyt na slunci je pro každého z nás životně důležitý. Vystavení se slunečnímu záření totiž stimuluje tvorbu vitamínu D v lidském těle.

Odhaduje se, že nejméně jedna miliarda lidí napříč všemi věkovými kategoriemi, národnostmi i etniky trpí nedostatkem vitamínu D.

Nové poznatky podporují názory o úloze vitamínu D v prevenci chronických nemocí, jako jsou rakovina, nemoci srdce, zlomeniny a pády, autoimunitní nemoci, diabetes 2. typu, deprese i chřipka.

prof. RNDr. Anna Strunecká DrSc.

Pokud se ale namažeme běžným opalovacím krémem s chemickým filtrem, vitamín D se v našem těle netvoří. Chemický filtr tvorbu vitamínu D v těle blokuje. Vzniká tak paradoxní situace, že ani při dovolené u moře (celý den namazaní opalovacím krémem) naše tělo vitamín D nečerpá.

Využijme proto slunce, jak nejvíc je to možné. Snažte se pobýt na slunci (bez opalovacího krému nebo jen namazaní přírodními oleji) každý den aspoň chvilku a riziko vzniku rakoviny kůže díky působení vitamínu D naopak snížíte. Například dětem stačí 10-15 minut pobytu na slunci denně, aby získaly potřebnou denní dávku vitamínu D.

Opalování s dětmi

Tip č. 2: Slunce je dobrý sluha, ale zlý pán

Asi každý už slyšel o tom, že je lépe se přímému slunečnímu záření mezi 10:00 a 16:00 hodinou vyhýbat. Sice je to ohraná písnička, ale je neuvěřitelně funkční. V tuhle dobu je lepší si tělo chránit oděvem nebo pobývat ve stínu.

Pokud se budete slunit před desátou nebo po čtvrté, bude pro vás sluneční záření stejně přínosné a riziko, že se spálíte, je podstatně nižší.

Podle doktorky Strunecké také platí, že 20 minut je nejzazší délka, kdy sluneční záření neošetřené pokožce neškodí. Vlastní ochranná doba pokožky se přitom liší v závislosti na typu pleti.

Tato délka, kdy se pokožka sama dokáže krátkodobě chránit před slunečním zářením se dá prodloužit používáním různých přípravků s ochranným UV faktorem, přičemž číslo UV nám říká, kolikrát si pobyt na slunci můžeme prodloužit. Ty zmiňované přípravky ale nemusí být právě a jenom opalovací krémy s chemickým filtrem, jak mnoho z nás používá (viz tipy 4 a 5).

Tip č. 3: Dbejte na prevenci u svých dětí

Své dítě chraňte o to víc. Podle doktorky Strunecké platí, že rakovina kůže je až z 80% způsobena nadměrným sluněním v dětském věku (do 10 let). Nadměrné slunění v dětském věku totiž může způsobit rakovinu kůže až se zpožděním několika desítek let, proto si pozdější problémy nikdo se sluněním v dětství nespojí. A právě proto je prevence tak důležitá.

Tip č. 4: Přírodní oleje

Malinovy olej

Používejte přírodní oleje na ochranu vaší kůže před sluncem. Mají oproti opalovacím krémům s chemickým filtrem jednu obrovskou výhodu. Tyto oleje produkci vitamínu D v našem těle neblokují, a tak vaše tělo při pobytu na slunci může dál vitamín D tvořit.

Nám se osvědčil malinový olej, který má velmi silný ochranný UV faktor 30 až 50. V Čechách používáme i mrkvový olej, který chrání kůži před sluncem ochranným faktorem 20 až 40.

Přírodní oleje jsou ale omyvatelné vodou a proto není úplně vhodný, pokud se koupete. V tom případě je lepší použít opalovací krém s minerálním filtrem.

Tip č. 5: Opalovací krémy s minerálním filtrem bez nanočástic

Opalovaci krem pro detiPokud jedete na koupací dovolenou a chcete se hodně slunit, oleje vám pravděpodobně stačit nebudou. Existuje řešení ve formě opalovacích krémů s přírodním minerálním filtrem. V poslední době se hodně diskutuje vliv nanočástic na naši kůži. Pravdou je, že v některých těchto krémech se nanočástice vyskytují, ale koupit můžete i opalovací krémy s minerálním filtrem bez nanočástic.

Nás nejoblíbenější krém je Wooden Spoon, který je vyroben z jednoduchých a bezpečných ingrediencí, je vhodný i pro dětskou pokožku a obličej a neobsahuje nanočástice. Obsahuje rostlinná másla a oxid zinečnatý, který odráží sluneční záření, aniž by pronikal do pokožky.

Vzhledem k tomu, že krém nepronikne do pokožky jako v případě chemických filtrů, hrozí pouze riziko, že si ho vaše dítě například v písku setře. Proto je dobré ho po dvou hodinách přemazat.

Mějte se krásně na slunci i ve stínu, užívejte léta, ať už fandíte věcem přírodním nebo ne a držím palce, ať je slunce i vaším spojencem. 🙂

Petra Veselá
Provází ženy na cestě k nalezení a ztělesnění jejich plné síly a potenciálu. Propojuje koučink, typologie human design, genové klíče, theta healing a sdílení k dosažení vnitřního klidu. Učí ženy najít správnou strategii v jejich konkrétní situaci. Podporuje klienty při vytváření zdravých životních návyků, změně životního stylu a při bylinné terapii boreliózy. Otevírám klientům cestu k jejich finanční nezávislosti a stabilitě ochráněním jejich úspor skrz investice do fyzického zlata, stříbra a bitcoinu. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů