Když má vaše dítě horečku… (a jak jsme ji snížili bez léků)

Určitě jste to také zažili. Horečka u dětí je pro nás mámy strašák. Vaše dítě sálá a vy přemýšlíte, co s tím.

„Dejte mi moc, abych vytvořil horečku, a vyléčím každou nemoc“, řekl kdysi řecký filozof Parmenidés.

Víte, že horečka není žádná nemoc. Víte, že horečka naopak nemoc pomáhá léčit. Ale stejně váháte. Zvláště, když teplota roste a je vysoká.

Nedávno se mi stalo to samé.

Emí si domů přinesla bacil a začíná to mírnou rýmou. Rýma se druhý den horší a přidává se kašel. Jdeme spát a čekám, že s ucpaným nosem toho moc nenaspíme. Ve 3.30 se najednou budím. Cítím, že je Emí nepřirozeně horká. Také se synchronně se mnou budí a začíná pobrekávat. Není jí dobře.

Neměřím jí teplotu při každém zakašlání, ale tentokrát beru teploměr. Chci zjistit, jestli se mi to jen zdá nebo má opravdu vysokou teplotu. Teploměr ukazuje 39°C.

Maximální účinnost imunitního systému je při 38°C. Chci jí pomoci s bojem proti nemoci. „Asi bych jí měla dát čípek Panadol Baby“, říkám si. Ale vím, že její tělo vysokou teplotou bojuje s nemocí a nechci jí ten boj úplně překazit. Co takhle…

Můj vnitřní hlas mi říká: „Zkus to. Nic za to nedáš“.

Vzpomněla jsem si na metodu kontaktu těla na tělo, o které jsem mnoho slyšela. Mateřskou schopnost regulovat na svém hrudníku teplotu svých miminek.

Jak snížit horečku? Kontaktem těla na tělo

Emí sice není malé miminko, je jí už víc než rok a půl, ale za pokus nic nedám.

I když mi nesedí nemocné a rozehřáté dítě svléknout do naha, jdu na to. Přikládám si ji nahou na svůj nahý hrudník a přikrývám nás dekou, aby neprochladla na částech těla, kde se mě nedotýká.

Mám silný pocit, že to funguje. Po necelé půlhodině zkouším, jestli se mi to nezdá a teplota náhodou přece jenom neroste.

Pořád mám zafixované v hlavě, že vysoká teplota je nebezpečná, a tak nechci zbytečně riskovat. Doteď si živě pamatuji, jak mě moji rodiče v dětství balili do studeného prostěradla, když jsem měla vysoké horečky. A jak jsme polykali Paralen, abychom se teplot zbavili.

Po necelé půlhodině, zhruba v 4:00 proto Emí znovu měřím a nemůžu uvěřit vlastním očím. Má 37.3°C. Tak se mi to nezdá, opravdu vypadá podstatně lépe. A skutečně lze tímto způsobem regulovat teplotu miminka i o stupně, a to v řádu minut nebo desítek minut.

Znovu ji oblékám, dávám ji těsně vedle sebe a usínáme. Vím, že pokud by se horečka vrátila, můj vnitřní budík to ucítí a vzbudím se. Jsem zvědavá, co bude ráno.

Ale Emí až do rána spí a zbytek nemoci už horečka nepřichází.

Možná to nebyl silný bacil a možná to byla náhoda, ale pro mě je to další signál, proč důvěřovat přírodě a samoléčícím schopnostem dětského tělíčka. Zase se mi o kousek pootočil vesmír. 🙂

Lékař léčí, příroda uzdravuje

Jsem ráda, že dnešní doba nabízí léky jako Panadol Baby, které nám mohou pomoci, pokud je opravdu potřebujeme.

Jsem ještě radši, že jsem v tomto případě k němu nemusela sáhnout a zasahovat do Eminčina imunitního systému. Ten měl možnost o kus dozrát a trénovat svoji připravenost bojovat proti nemocem.

A jsem také ráda, že naše děti jsou (často narozdíl od nás dospělých) schopny horečku mít a pomocí ní překonat problém.

S každým stupněm horečky se zdvojnásobuje výkon imunitního systému a každá horečka trénuje tento systém k pozdějšímu nasazení. Aktivní obranyschopnost těla proti bacilům je proto důležitým školením na cestě k samostatné, svébytné a životaschopné osobnosti.

Mnozí rodiče to prožívají formou zvýšeného sebevědomí jejich dítěte po prožité horečnaté krizi. Proběhl proces zrání. Takové děti mohou vzít svůj život do vlastních rukou úplně jiným způsobem, dokážou testovat své hranice, dokážou odmlouvat a přít se. Jsou pohotové a rázné a jsou plné nadšení, dokážou se odvážně rozhodnout, zcela podle hesla: „Cvičení dělá mistra“. nebo „Těžko na bojišti, lehce na bojišti.“

Ruediger Dahlke

Ruediger Dahlke jako první podpůrné opatření při horečce zmiňuje láskyplnou péči, podporu a vnímání, kterou dítěti poskytují jeho rodiče. To je mimochodem v metodě kontaktu těla na tělo plně přítomno. 🙂

Láskyplná péče - horečka u dětí

Smiřuji se s tím, že nemůžu svému dítěti odstranit všechny překážky z cesty, ale můžu ho provázet s láskou a důvěrou. Můžu ji podporovat, a to třeba i kontaktem těla na tělo při její horečce.

Zkuste metodu kontaktu těla na tělo také, když bude teplota vašeho dítěte stoupat. Nemá to žádné nežádoucí účinky. To nejhorší, co se může stát, je, že to nezabere, a vy začnete dávat zábaly nebo podávat léky.

Nežádoucí účinky této metody jsou jenom pozitivní. 🙂

Posílíte svoji sebedůvěru. Budete se cítit ještě mnohem blíž ke svému miminku. A můžete si uvědomit další zázračnou schopnost, kterou jako máma máte – schopnost regulovat svým hrudníkem teplotu svého miminka.

Přeji hodně sil, lásky a hlavně zdraví!

Petra Veselá
Provází ženy na cestě k nalezení a ztělesnění jejich plné síly a potenciálu. Propojuje koučink, typologie human design, genové klíče, theta healing a sdílení k dosažení vnitřního klidu. Učí ženy najít správnou strategii v jejich konkrétní situaci. Podporuje klienty při vytváření zdravých životních návyků, změně životního stylu a při bylinné terapii boreliózy. Otevírám klientům cestu k jejich finanční nezávislosti a stabilitě ochráněním jejich úspor skrz investice do fyzického zlata, stříbra a bitcoinu. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře
 1. Hana napsal:

  Moc děkuji❤️ Vyzkoušela jsem a ono to opravdu pomohlo. A horečka se také nevrátila

  • Petra Veselá napsal:

   To mě moc těší a držím palce, ať tuto metodu nemusíte zase dlouho využít… 🙂

 2. Jiří Polda napsal:

  Tak jste další kdo už ví ! Cesta intuice a přírodní léčby vždy byla, je a bude cestou správnou !! Žádné chemické sloučeniny, které v drtivé většině případů nic neléčí. Je to jen další obrovský business, který bude bohužel asi vždy fungovat, protože 7 z 10 lidí je prostě hloupých.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů