Jak být zdravě sebevědomá žena aneb mých 10 návyků k sebevědomí

V poslední době hodně přemýšlím o sebevědomí.

Na rodičovské dovolené totiž prochází moje sebevědomí nápadnými změnami. Jsou oblasti, třeba dětská strava :-), kde si najednou věřím, i když jsem v tom dříve byla naprosto netknutá.

Ovšem kdybych teď měla odprezentovat v angličtině před desítkami lidí finanční výsledky firmy, což jsem dřív bez obav dělávala, šimralo by mě v břiše.

Cítíte také, že se vaše sebevědomí na rodičovské mění? Nebo že klesá?

Vysvětluju si to tím, že najednou máme podstatně míň času samy na sebe a na péči o svoje tělo i duši.

Co je to sebevědomí a jak je možné, že z někoho vyzařuje a že převážná většina z nás má nějaké problémy se sebevědomím?

Může mít na naše sebevědomí vliv, pokud získáme práci, o které sníme, splníme si cíle, které jsme si stanovili, vdáme se nebo procestujeme celý svět?

Nebo je sebevědomí něco nehmatatelného uvnitř nás, pocit vnitřního klidu a uvědomění si své vlastní hodnoty a svého vlastního já? Něco, co nám pomáhá nastavit si své hranice a být vědomí v co nejvíce okamžicích svého života?

„Mnoho lidí se bojí doufat. Chtějí být připraveni na neúspěch.“

Paulo Coelho

Myslím, že naše sebevědomí je velmi ovlivněno naším dětstvím, kdy se nám do podvědomí ukládají jisté vzorce chování, které ještě nejsme schopni logicky vyhodnotit.

Například to, že nám rodiče nechtěli půjčit nůž, neznamená, že jsme nešikovní a k ničemu se nehodíme, ale to, že nechtěli, abychom se zranili. Možná si nás nevšímali, protože měli hodně práce, ale neznamená to, že si lásku nezasloužíme.

Tenkrát jsme to nebyli schopni vyhodnotit a naše podvědomí si možná zafixovalo něco, co nám teď vůbec nepomáhá.

Zdravé sebevědomí?

Jako malá jsem se setkávala s názorem, že není dobré být příliš sebevědomá a příliš vyčnívat. Moje podvědomí dostalo signál, že sebevědomí je něco špatného. A musím přiznat, že v některým oblastech jsem si do určitého věku opravdu nevěřila.

Teď jsem přesvědčená, že neexistuje přílišné sebevědomí. Existuje buď naplněné, dostatečné sebevědomí anebo sebevědomí nedostatečné.

To takzvané přílišné sebevědomí, jak jsem o něm slýchala, je pouze nízké sebevědomí uvnitř nás maskované tvrdou vnější slupkou.

Jak získat sebevědomí?

Na svém sebevědomí můžeme pracovat a rozvíjet ho.

Cesta k plnému sebevědomí není dlážděná zlatem a vlastně je otázka, jestli ji lze vůbec celou ujít. Potkali jste někdy člověka, který by byl opravdu ve všech oblastech svého života klidně a mírumilovně, charismaticky sebevědomý?

Práci na mém sebevědomí odstartovala před více než dvanácti lety cesta do zahraničí za prací. Postupem let jsem vyzkoušela mnoho technik, jak pracovat na sobě a na svém pocitu vlastní hodnoty.  A tak když nyní sleduji úbytky mého sebevědomí, snažím se na sobě pracovat.

Můj dnešní článek je o návycích, které mi už mnoho let pomáhají dělat kouzla s mým sebevědomím.

Věřím, že na rodičovské to můžeme pojmout i jako způsob, jak o sebevědomí nepřijít. 🙂

1. Poznejte sami sebe a buďte sami sebou

Najděte svoje dary a talenty. Těm se věnujte a rozvíjejte je. Přestaňte se trápit činnostmi, které vám nejdou. Každý z nás je jedinečný. Nikdo není dokonalý ve všem, ale každý je dokonalý právě v tom něčem, co ho baví a co je jeho vášní.

Až zjistíte, co je ve vás skvělého, co můžete nabídnout světu, budete mít velkou důvěru ve svou hodnotu a v SEBE.

Nesrovnávejte se se svým okolím, nesuďte ho a ani se neponižujte. Zbytečně byste ztráceli svoji energii negativním směrem.

2. Hledejte pro sebe výzvy a ty překonávejte

Nemusí to být zrovna rozhodnutí odcestovat do zahraničí bez znalosti cizího jazyka a tam rok žít. Stačí každý den udělat krůček směrem ke svému cíli, něco zlepšit nebo začít s novou aktivitou, na kterou se už mnoho let těšíte.

Vaše cíle by měly být sice výzvou, ale dosažitelné. Jejich dosažení je skvělý pocit a výživa pro vaše sebevědomí.

Vycházejte ze svojí zóny komfortu a ta se vám na oplátku bude víc a víc rozšiřovat.

„Musíte riskovat. Zázraku života porozumíme pouze tehdy, pokud dovolíme nečekanému, aby se stalo.

Paulo Coelho

 

3. Pečujte o sebe, o svůj vzhled, o svoje tělo

Poslouchejte svoje potřeby a naplňujte je. Vaše potřeby jsou důležité. Pěstujte sebelásku jako takovou. Budete se cítit dobře ve svém těle a s tím přichází sebevědomí.

Mějte své hranice. A buďte schopní je láskyplně komunikovat, odmítat a říkat ne.

4. Buďte laskaví nejen k sobě, ale i ke svému okolí

I nepříjemné okolí můžete odzbrojit svou vlídností. Budete se cítit jako dobrý člověk a věřte mi, že to vašemu sebevědomí jenom prospěje.

„Budete-li dost jemní, dokážete otřást světem.“

Mahátma Gándhí

5. Přijímejte zodpovědnost za svůj život

Vy, stejně jako já, si zrovna teď můžete říct, že tento rok bude nejlepším rokem ve vašem životě. Ať je nyní vaše stejně jako moje situace jakákoliv, můžeme se o to se vším vědomím naší síly a schopností pokusit a zasloužit se o to.

6. Myslete pozitivně

Vytlačte negativní myšlenky. O tom, co způsobuje negativní myšlení si můžete přečíst v tomto článku. Trénujte svoji mysl, svůj vnitřní hlas. Pokaždé, když budete cítit, že vám klesá vaše sebevědomí, představte si váš vnitřní hlas, který mluví negativně a který můžete kontrolovat. Naučte ho, jak vidět pozitiva za každých okolností.

Jednejte pozitivně. Myšlení je začátek, ale k úspěchu je třeba dojít od myšlení právě přes jednání a výsledky.

Každý den si udělejte v hlavě seznam všeho dobrého, co se vám podařilo a za to si poděkujte. Buďte upřímně vděční. Můžete tak pomalu najít vnitřní klid a vaše sebevědomí bude jásat.

„Nemůžeš zastavit vlny, ale můžeš se naučit surfovat.“

John Kabat Zinn

7. Buďte připraveni

Vaše sebevědomí na tom bude o 100% lépe, pokud budete na pracovní prezentaci, pohovor nebo třeba porod důkladně připraveni.

8. Učte se

Běžte do nových aktivit a nových situací. Neschovávejte se před změnami, které ve vašem okolí probíhají a položte se do nich. Získáním nových znalostí, zkušeností a dovedností získáte víc sebejistoty.

9. Ukliďte si prostor okolo sebe, v kterém trávíte svůj čas

Podle feng shui platí, že váš domov je zrcadlem vaší mysli a vašeho života. Zbavte se rozbitých věcí nebo je spravte. Žijte víc ekologicky, očistěte váš domov od chemikálií. Pusťte se do úklidu. Zbavujte se nepotřebných věcí. Všechno tohle může pozitivně přispět k zlepšení vaší sebedůvěry.

10. Uvědomte si, že téměř každý bojuje se svým sebevědomím

Pokud ve vás osoba proti vám vzbuzuje negativní pocity a vy si nevěříte, možná má ve svém nitru stejné pocity jako vy.

Věřte, že každý má svůj názor a vy se nemůžete zalíbit ani zavděčit všem. Jak jsem si to uvědomila já, si můžete přečíst v tomto článku.

PS: A nezapomeňte, že plné sebevědomí není jen pro vyvolené. Stejně jako každá z nás je jedinečná, tak také plné sebevědomí je pro každou z nás, která se rozhodne za ním jít.

Petra Veselá
Provází ženy na cestě k nalezení a ztělesnění jejich plné síly a potenciálu. Propojuje koučink, typologie human design, genové klíče, theta healing a sdílení k dosažení vnitřního klidu. Učí ženy najít správnou strategii v jejich konkrétní situaci. Podporuje klienty při vytváření zdravých životních návyků, změně životního stylu a při bylinné terapii boreliózy. Otevírám klientům cestu k jejich finanční nezávislosti a stabilitě ochráněním jejich úspor skrz investice do fyzického zlata, stříbra a bitcoinu. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů