Cestovat v třetím trimestru těhotenství?

Tuhle otázku jsem si položila mnohokrát. Vůbec mi nedělalo starosti cestování autem po České republice. Vždyť jezdím autem každý den do práce a z práce a to samé jsem dělala i minulé těhotenství a vše bylo v pořádku.

Co mi v poslední době vrtalo hlavou, bylo cestování letadlem v pozdějším stádiu těhotenství.

Cestování do zahraničí v pozdním stádiu těhotenství

Je dobré jet do zahraničí, kde je člověk v cizím prostředí? Pokud by nastala jakákoliv komplikace, budu ji muset řešit jinak než doma.

Doporučuje se cestování v druhém trimestru těhotenství. Vyšší riziko potratu z prvního trimestru už je za vámi a také riziko předčasného porodu nehrozí tolik jako ve třetím trimestru. I moje pocity to odrážely. V únoru, v druhém trimestru těhotenství, jsem začala mít obrovskou chuť vyrazit někam k moři.

Vybrali jsme španělské moře začátkem května. Vycházelo to sice na třetí trimestr těhotenství, ale chtěla jsem, aby voda, v které se budeme koupat, byla o trochu teplejší než mrazivá.

cestování v těhotenství

Myslí to ona s tou cestou opravdu vážně?

Těsně před cestou mě osud začal zkoušet. Tři dny před odletem jsem nás chtěla pojistit u pojišťovny, s kterou jsem měla pojištění předem domluvené i na třetí trimestr. Na poslední chvíli to odmítli, protože jsem měsíc před cestou byla na neschopence. Jenže hlavně kvůli těhotenství jsem se přece chtěla pojistit!

Vše se zdálo vyřešené, když jsem úspěšně našla jinou ochotnou pojišťovnu. Můj zvláštní pocit z cesty ale zůstal. Několik kamarádek mi řeklo, že by nejelo. Moje dula mi řekla, že by neletěla. Nakonec jsme rozhodnutí s manželem nechali na ráno před odletem, jak to budeme cítit. A ráno jsme jeli. 🙂

Cestování miluju a cestování s dítětem mi přijde obzvášť obohacující. Ale tahle dovolená byla trochu jiná. Samozřejmě že fyzicky na tom nejsem tak dobře jako před těhotenstvím, ale i pocitově jsem si to užívala tak nějak rozporuplněji, prostě jinak.

Další komplikace totiž přicházely. Zpožený let a výměna letadla za jiný typ. Nedorozumění při ubytování.

Vše jsme vyřešili, ale píšu to proto, že při každém cestování člověk narazí na nečekané události. Mávnete nad nimi rukou a vyřešíte je, pokud jste v pohodě vy, dospělí. Pokud jste plni energie a nadšení a víte, že všechno jde zvládnout. Pokud cestujete v třetím trimestru těhotenství a jste na tom fyzicky zákonitě hůř, budete to také snášet hůř.

Potřeba místa pro novou dušičku?

Hned na letišti mi také poprvé v životě došlo, že i těhotná žena ve třetím trimestru těhotenství může mít určitou svoji “potřebu místa”. Stejně jako nově narozené a malé děti.

Ať už jde v případě dětí o místo v mateřském lůně, v náručích a životech rodičů nebo ve svém pokojíčku, věřím, že pro malé děti je taková jistota zásadní. Protože dává člověku schopnost v pozdějším věku cítit se doma a cítit, že na tomhle světě je správně.

Napadlo mě, že nová dušička, kterou přivádím na svět, má nejen potřebu být v bezpečí v mateřském lůně, ale může evokovat i u mě potřebu držet se někde, kde mám vlastní dulu, porodní asistentku nebo aspoň pocit bezpečí.

Naše dovolená se objektivně nakonec velmi vydařila. Užili jsme si spoustu zábavy, odpočívali na pláži i podnikali výlety do okolí. Jen můj subjektivní pocit byl jiný. Byla to nová zkušenost, která mě měla v něčem poučit a posílit. Došlo mi, jak se člověk tím, že v sobě nosí novou dušičku proměňuje tak, aby měl možnost ji v pořádku přivést na svět.

cestování v těhotenství

Jít do akce a překonat svůj strach?

Jsem ráda, že jsme se na dovolenou vypravili. V minulosti se mi VŽDYCKY vyplatilo jít do akce a překonat svoje obavy a strach. Řešit situace s tím, jak přicházejí a žít v přítomnosti.

Uvědomila jsem si, že cestování v třetím trimestru těhotenství, do kterého se mi nejdřív tak moc chtělo a pak tak nechtělo, mě mělo posunout někam dál. Uvědomila jsem si,

 • jak přebrání zodpovědnosti za dalšího človíčka může paralyzovat,
 • že žena se stává v těhotenství podstatně citlivější a vnímavější ke svému tělu, ke svému okolnímu dění a i k zážitkům, které si sama možná ani nepamatuje,
 • a že člověk si má plnit své sny i navzdory svých strachům.

Doporučení pro cestování v těhotenství

Proč vlastně cestovat v těhotenství?

Myslím, že je to výborné zpestření pro vás i vaši rodinu. Odpočinete si, vystoupíte ze stereotypu, změníte prostředí, budete na čestvém vzduchu a budete spokojená. To znamená, že spokojené bude i vaše miminko. Pokud to ovšem tak budete cítit vy sama.

Přidávám pár doporučení pro vás, co budete cestovat nejen ve třetím trimestru, ale v celém těhotenství.

cestování v těhotenství

Dobře plánujte

 • Plánujte svoji cestu s ohledem na váš zdravotní stav. Pokud se cítíte dobře, bude se vám pravděpodobně i dobře cestovat. Pokud máte pochybnosti, může vám to cestování velmi znepříjemnit.
 • Dobře se pojistěte i včetně těhotenských komplikací. Pozor na to, že v posledním trimestru už vás jen tak nějaká pojišťovna nepojistí.
 • Vyberte si destinaci, kde se nebudete muset potýkat s tím, že nerozumíte vy jim nebo oni vám a kde nebudete mít problémy s nedostatečnou tamější hygienou.
 • Buďte připravená na různé varianty toho, co by se mohlo stát a jak to v rámci možností řešit.
 • Vyberte si pro vás vyhovující dopravní prostředek. Obecně se nejvíc doporučuje letadlo (nejrychlejší, nepohodlnější), pak vlak (kde se můžete procházet), potom až auto (s ohledem na rizika automobilové dopravy) nebo autobus (pro nemožnost dobře se pohybovat). U letecké společnosti si zkontrolujte, jestli vás ve vašem týdnu těhotenství vezmou na palubu. Dejte ale na svoje pocity. Pro mě samotnou je teď nejvíc v pořádku cestovat autem.
 • Dostatečně dopředu se rozhodněte, jestli cestovat ve třetím trimestru těhotenství, protože vaše bříško už může být velké a cestování tedy poměrně nekomfortní.

Při cestování o sebe pečujte

 • Pozor na netradiční jídla a obecně kvalitu potravin.
 • Dostatečně pijde, nejlépe kvalitní vodu.
 • Neopalujte se příliš a pro případné krátké opalování používejte pouze kvalitní opalovací krémy bez chemických filtrů. Inspirovat se můžete v mém článku o zdravém slunění.
 • Svoji cestu si vědomě užívejte, jenom tak z ní budete mít opravdu maximum. 🙂

A na závěr to nejdůležitější.

Uvědomte si, že rozhodnutí, jestli cestovat v pozdním stádiu těhotenství budete nebo ne, je jenom na vás a nesete za něj plnou zodpovědnost.

Může vás to zastrašit jako mne, ale pokud s vědomím plné zodpovědnosti rozhodnutí uděláte, jen vás to posílí.

cestování v těhotenství

Pokud se vám bude chtít, můžete mi pod článkem nechat komentáře o tom, co si o cestování v těhotenství myslíte a jaké byly vaše zážitky. Budu se na ně těšit. 🙂

Přeji pohodovou cestu i s miminkem v bříšku a spoustu příjemných dovolenkových zážitků!

Petra Veselá
Provází ženy na cestě k nalezení a ztělesnění jejich plné síly a potenciálu. Propojuje koučink, typologie human design, genové klíče, theta healing a sdílení k dosažení vnitřního klidu. Učí ženy najít správnou strategii v jejich konkrétní situaci. Podporuje klienty při vytváření zdravých životních návyků, změně životního stylu a při bylinné terapii boreliózy. Otevírám klientům cestu k jejich finanční nezávislosti a stabilitě ochráněním jejich úspor skrz investice do fyzického zlata, stříbra a bitcoinu. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů