Před časem mě poprosila kamarádka, abych jí doporučila nějaké dobré knihy o porodu a mateřství před porodem jejího děťátka. A tak jsem zavzpomínala na knihy, které mě tenkrát ovlivnily. V některých jsem našla pro sebe úplné poklady.
Jste těhotná a napadla vás podobná otázka?
Dobrých knih jsou spousty, ale těch, co vás skutečně ovlivní… jenom pár. Vybrala jsem jich pět.
Pět knih, které vás pohladí na duši a možná vám, stejně jako mě, pomohou naladit se láskyplně na porod a mateřství.
Úžasná kniha, která vás provede tématy přirozeného porodu, bondingu, kojení, nošení, společného spaní a bezplenkování.
Pro mě byla branou k přirozenému rodičovství. Uvědomila jsem si, že nošení a společné spaní není nic podivného, že je to přirozená lidská podstata. Přestala jsem se bát, že se tím budu odlišovat. Došel mi význam důstojnosti miminka a začala jsem se ptát, jak způsob zrození ovlivňuje společnost, ve které žijeme.
Autorka oslovuje pramatku, která se v nás skrývá a věřím, že se jí skutečně daří přimět nás znovu naslouchat tomu, co cítíme.
Pro mě jedna z nejlepších knih o tom, jak respektovat a ctít své děti jako svoje partnery. Je založena na lásce a důvěře ke svým dětem a odmítá manipulaci, rozkazování a ovládání. Ke knize bych se mohla vracet znovu a znovu a pořád se z ní učit.
Kéž bych svým dětem byla schopna plně předat to, co Naomi popisuje, svobodnou výchovu a uvědomění, kdo jsou, jak se bez obav vyjádřit a jak respektovat sebe a ostatní.
Naomi to dokázala odhalením a naplněním pěti primárních dětských potřeb – bezpodmínečnou láskou, svobodným sebevyjádřením, emocionální jistotou, samostatností a sebevědomím. Dozvíte se, jak nám děti tyto potřeby naznačují a jak na ně odpovídat.
Pokud budete číst tuto knihu, budete růst především vy. A s vaším růstem budou vzkvétat vaše děti. Budou velmi pravděpodobně spokojené sami se sebou a s ostatními, zůstanou v kontaktu sami se sebou a s námi a budou zažívat svou vnitřní sílu.
Pokud chcete zjistit příčiny nespokojenosti lidí žijících v západní kultuře, začtěte se do téhle knihy, která vám možná chvílemi bude trhat srdce. Možná se mnozí z vás najdou v jejím popisu zacházení s dětmi západní kultury a napadne nás, co všechno vlastně máme nebo nám schází v porovnáním s jihoamerickými indiány, kteří vychovávají svoje děti přirozeně.
Jean Liedloffová vám ukáže, jak přistupovat ke svým dětem tak, aby z nich vyrostli samostatní a sebevědomí dospělí, kteří nebudou trpět našimi strachy a budou schopni vést svůj život šťastně a spokojeně. Velmi přesvědčivě dokazuje, jak naše budoucnost a pocity štěstí a spokojenosti souvisí s porodem a dětstvím.
Janet Balaskasová vás provede přirozeným, aktivním porodem od A do Z.
Mnohokrát jsem se vracela k částem o cvičení v těhotenství i po porodu nebo dýchání při porodu. Cviky z této knihy jsem zapracovala do své každodenní těhotenské i poporodní rutiny. Moc se to vyplatilo. Kdykoliv jsem v cvičení polevila, začaly se různé, těhotenstvím zatížené, části mého těla ozývat, že je nemám zanedbávat.
Jakákoliv kniha od světoznámého porodníka Michela Odenta je dobrodružnou výpravou do království přirozeného porodu a jeho významu pro nás a naše děti.
Pokud si knihu pořídíte a budete v ní listovat, určitě vás dovede k zamyšlení nad tím, jak doba kolem porodu ovlivňuje evoluci Homo Sapiens a cestu, kterou lidstvo z dlouhodobého pohledu kráčí.
Proč naše schopnost rodit nebo kojit klesá? Dá se v souvislosti s rostoucím množstvím císařských řezů vyvodit, že limity ve vývoji lidského mozku (a tedy hlavičky pro porod) se zbořily? Mnoho fascinujících otázek a argumentů, které nás jemně upozorňují, že příroda vymyslela stvoření lidstva jako láskyplný proces a ne jako továrnu na lidi připomínající Matrix.
Mohla bych se podepsat pod výrok Julie Dibbernové:
„Způsob zrození určuje velice silně společnost. A pokud chceme na tomto světě změnit něco k lepšímu, je na čase, abychom naše děti přivítali s láskou a úctou.“
Pojďme společně měnit náš svět láskou a úctou k našim nejmilejším, a to nejen po návratu z porodnice, ale hned od prvního momentu jejich života.
Chcete vědět, co pomohlo na cestě k přirozenému porodu mě? Jak jsem se naprosto zbavila strachu z porodu?
Jaké informace a návyky mi pomohly porodit přirozeně, klidně a láskyplně, i když jsem rodila poprvé? Pak se mrkněte do mé e-knihy.
Přeji krásné čtení! 🙂