Dechu můj, děkuji

Uff, právě jsem uspala naší dcerku. Docela jsem si u toho zadýchala.

Říkáte si, cože??? Nene, neběhala jsem s dítětem v šátku ani nevylezla na Sněžku. Emí krásně oddechuje v posteli. A já nejsem zadýchaná.

Jak souvisí její spánek s mým dýcháním? Jednoduše 🙂 . Věřím totiž, že hluboké dýchání pomáhá uspávat děti.

Ale pěkně popořádku…

Joga

Mělké dýchání u mě aspiruje na největší zlozvyk lidstva

Dýchá každý z nás. Každý den. V jednom kuse. Přitom se ukazuje, že většina lidí dýchá příliš rychle, povrchně a mělce.

Stoprocentně tomu z vlastní zkušenosti věřím. S hlubokým dýcháním jsem sice přišla do kontaktu už dávno, při cvičení karate a jógy, ale do života se mi tak nějak víc dostalo až v těhotenství. Tehdy jsem se rozhodla hlubokému dýchání věnovat pravidelně a dodržuju to doteď.

Jaké to má výsledky? Práce s dechem mi vstoupila do života a vytlačila některé nemoci. 

Občas pozoruju naši roční dceru, jak dýchá

Spolu s hrudním košem se jí nádherně zvedá celé bříško. Dýchá do každé buňky ve svém těle.

Ona se ještě nenaučila dýchat špatně.

Já jsem na tom hůř. Stres a rychlá doba už na mě zapracovaly. Nezbývá, než se na hluboké a klidné dýchání čas od času soustředit.

O výhodách hlubokého dýchání se toho ví tolik, až se divím, že se to neučí na školách

Tady jsou některé plusy, o kterých vím:

1. Hluboké dýchání má pozitivní vliv na naši psychiku

Hluboké dýchání snižuje napětí v těle a relaxuje tělo i mysl. Zlepšuje náladu.

Mám pocit, že při hlubokém dýchání jsem schopná vidět situaci z nadhledu a lépe se koncentruju na podstatu. Uvolním se, cítím klid a mír, je mi lépe.

2. Hluboké dýchání prokazatelně zlepšuje zdravotní stav

Věřím, že psychika a náš zdravotní stav jsou dvě strany téže mince. Uvolnění, relaxace a pozitivní mysl jsou předpokladem pro zdravé tělo.

I když tenhle fakt pomineme, je známo, že prostřednictvím dýchání se naše tělo zbavuje toxinů. Pokud dýcháme mělce, musí v detoxikaci zaskakovat ostatní systémy v našem těle a může to vést k nemoci.

Správné dýchání zlepšuje náš imunitní systém a má pozitivní vliv na naše plíce, srdce, ale také na střeva, žaludek nebo játra. Zlepšuje trávení. Ovlivňuje držení těla. Máme více energie.

Připomíná mi to nápadně zázraky, které v pohádkách následují po polití živou vodou.

Dech je klíčový také u porodu

Věřím, že kdysi, když se rodilo přirozeně, lidé ještě podvědomě zhluboka dýchali. A přirozené rození jim šlo tak nějak lépe.

Správné dýchání v těhotenství i při porodu považuju za jeden z kroků k schopnosti přirozeně porodit. O dýchání a o způsobech, jak správně dýchat (nejen) v těhotenství a při porodu se detailně dočtete v mé nedávno dokončené knize 7 kroků k přirozenému porodu.

Je to opravdu tak jednoduché a správné dýchání všespásné? Nevím. Možná to byla u mého porodu náhoda, ale…

Stojí to minimálně za vyzkoušení 🙂

A to i proto, že správně provedené dýchání může při porodu plně nahradit tlačení. Já sama jsem při hlubokém dýchání prakticky necítila porodní kontrakce.

I pokud nás něco bolí, platí, že je lepší to „prodýchat“, dýchat vstříc bolesti, než zadržovat dech. U porodu to platí násobně.

Může hluboké dýchání maminek uklidňovat děti?

Velmi brzy po narození Emí jsem zjistila, že pokud dýchám opravdu hluboce při jejím kojení a uspávání, usne mnohem jednodušeji.

Možná je to tím, že jsem hluboké dýchání v těhotenství praktikovala vždycky před spaním a ona si na tenhle „usínací“ rituál zvykla. Jestli ano, tak to byla podvědomá trefa do černého. Každá máma ví, jaký je uspávání oříšek, a tohle prostě u nás funguje.

Anebo usínání Emí při mém hlubokém dýchání nemá nic společného s tím, co jsem dělala v těhotenství. Možná usíná proto, že ze mě cítí skrz mé hluboké dýchání sílu, klid a vyrovnanost.

Jak správně dýchat?

Všechno je o jednoduchém tréninku.

Trénujte hluboký dech do břicha na začátku vleže na zádech třeba takhle:

  1. Začněte výdechem a pak se nadechněte pomalu do břicha. Pro nácvik mějte ruce na břiše a zkontrolujte si, že dýcháte do břicha tak, že rukou ucítíte, jak se při nádechu břicho zvedá.
  2. Potom zhluboka a dlouze vydechněte. Pozorujte váš výdech, aby byl opravdu dlouhý. Soustřeďte se na to, jak vám ruka na břiše klesá.
  3. Tohle opakujte. Časem pro vás bude hluboké dýchání jednoduché.

Zapracujte hluboké dýchání do svého denního programu ráno po probuzení a večer před spaním

Nebo kdykoliv během dne, když si vzpomenete a bude se vám chtít. Dívejte se a učte se od dětí. Děti to dělají (zatím) správně.

Nic za to nedáte.

Budete se cítit lépe, budete zdravější a silnější.

A možná budete mile překvapeni. Váš život se totiž může začít měnit.

Náš dech a jeho zázračné schopnosti jsou pro mě dalším znamením

Znamením, že příroda nechybuje. Jsem nesmírně vděčná za to, že to konečně vím.

Jestli vyzkoušíte hluboké dýchání u kojení při uspávání svého miminka a budete se se mnou chtít o své pocity a zážitky podělit, budu moc ráda. Pište mi na email petra@petra-vesela.cz, budu se těšit na vaše reakce.

Držím palce, ať i vám práce s dechem pomáhá!

Petra Veselá
Provází ženy na cestě k nalezení a ztělesnění jejich plné síly a potenciálu. Propojuje koučink, typologie human design, genové klíče, theta healing a sdílení k dosažení vnitřního klidu. Učí ženy najít správnou strategii v jejich konkrétní situaci. Podporuje klienty při vytváření zdravých životních návyků, změně životního stylu a při bylinné terapii boreliózy. Otevírám klientům cestu k jejich finanční nezávislosti a stabilitě ochráněním jejich úspor skrz investice do fyzického zlata, stříbra a bitcoinu. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů