„Wow, ty pořád kojíš?“ 🙂 Ještě donedávna se mě ptaly kamarádky, když na kojení přišla řeč.
V průběhu let, co jsem dceru kojila, jsem si ujasnila, že každý to má jinak, ale pro mě osobně bylo kojení skvělá možnost jak:
Při vědomí toho, kolik benefitů má kojení pro moje dítě a ostatně taky pro mě samotnou z pohledu zdraví a psychiky, jsem se často sama sebe ptala:
Proč bych měla přestávat kojit, když svobodu cítím právě v kojení? Proč by příroda vymyslela tak krásný nástroj předávání lásky, potravy a zdraví od matky k dítěti a pak nedotáhla jeho ukončení bez drastických zážitků?
A tak mi bylo jasné, že Emí budu kojit pravděpodobně až do jejího samoodstavení.
„Není lepší ji odstavit už teď, než budeš mít druhé dítě, aby si odstavování pak nevztahovala k němu?“ „Budeš mít dost sil na druhé těhotenství a mateřství?“
Protože jsem se s kojením cítila vnitřně jistá, rozhodla jsem se to neřešit a nechat plynout. Však ono moje okolí má svoje důvody, proč mi to říká.
Jak to u nás v době jejího samoodstavení s kojením bylo?
Myslím, že v začátcích hrál roli jeden zdánlivě nevýznamný okamžik. Jednou se mnou Emí byla u terapeuta tradiční čínské medicíny, to jí bylo necelých dva a půl roku, a tam od něj slyšela, že už je na kojení velká. Nevypadá to jako nic zásadního, ale bylo mi jasné, že to vzala úplně jinak, než když se kamarádky nebo rodina ptají, jestli ještě kojíme.
Večer před spaním se tenkrát normálně nakojila, ale druhý den ráno si mléko poprvé nedala. Byla jsem zaskočená. Takhle jednoduše to samoodstavení přece nemůže fungovat?
Pak Emí onemocněla (podle mě nejspíš z toho celého zážitku:-)) a začala se zase kojit ráno i večer.
Určitě si informaci, že na kojení je už velká, zapamatovala, protože jsme o tom občas mluvily. Nechtěla jsem na ni ale tlačit, a tak jsem to opět nechala plynout.
Pár měsíců potom, co jsme byli na zmiňované návštěvě, jsem v prvním trimestru těhotenství začala cítit bolest v prsou při kojení. Říkala jsem si, že je to přechodný stav, a proto jsem Emí při kojení většinou řekla, ať je opatrná, že mě kojení bolí, a ona se opatrně nakojila.
Jednou večer, před koncem roku 2017 se večer nenakojila. Prostě mi řekla, že prsíčko bolí, lehla si, povídaly jsme si a ona usnula. To bylo poprvé, co usnula večer bez kojení.
Ale ano. Stalo se .:-) Druhý den byl silvestr a Emí šla spát pozdě a usnula zase bez kojení. Další dny se to k mému překvapení opakovalo a i když jsem jí kojení nabídla, řekla ne a uspávaly jsme se povídáním. A tak se sama, ve dvou letech a sedmi měsících, ze dne na den přestala kojit. Přesně takhle jsem si představovala, že to příroda vymyslela.
Věřím, že u nás k té jednoduchosti samoodstavení mohlo přispět několik vlivů:
Kojení a samoodstavení je pro mě v souladu s tím, čemu věřím, s přirozeným porodem a kontaktním rodičovstvím. I když mě obohatilo o hromadu krásných prožitků, nebudu vám tvrdit, že uvnitř mě samotné všechno proběhlo úplně hladce. Rovnou se vám přiznám. Kojení a samoodstavení mě naučilo několik důležitých věcí, o kterých je můj následující článek.
Ještě před tím, než se do něj začtete, bych vás právě na základě našeho samoodstavovacího prožitku chtěla ujistit, že kojení do samoodstavení a samoodstavení je reálné a není se (jak uvidíte ve zmiňovaném článku o mých obavách:-)) čeho bát.
Je to totiž něco, co příroda vymyslela (ostatně jako obvykle) neskonale chytře. 🙂