Proč jsou první hodiny života člověka svaté?

Je to pár dní, co jsme jeli okolo porodnice, kde se narodila naše holčička. Ta cesta má pro mě obrovské kouzlo. Dívala jsem se na střechy porodnice zalité sluncem a zrcadlící se hladinu řeky na protější straně ulice a měla nádherný pocit.

Říká se, že žena ve stáří si dokáže přesně vzpomenout na svoje porody. V porovnání s tím detaily svých svateb si nepamatuje už za krátkou dobu. Sama si k tomu doplňuju jednu důležitou podmínku. Pokud je váš porod přirozený a mozek nemá důvod negativní informace vytěsňovat.

Na co já tak ráda vzpomínám a co ve mně vyvolává můj hřejivý pocit, kdykoliv si na porod vzpomenu?

Je to prvních pár hodin po přirozeném porodu naší holčičky, náš poporodní bonding.

Bonding, čas, kdy není kam spěchat

Prvních pár hodin po porodu je pro maminku a novorozené miminko zásadní.

Při této drahocenné chvíli není co ztratit a naopak lze tolik získat tím, že je maminka s dítětem ponechána, aby se poznávaly.

Michel Odent

I když si to často neuvědomujeme a miminku pořídíme krásnou výbavičku, nazdobíme stěny pokojíčku a doladíme nejtitěrnější detaily, tak nejdůležitějším darem pro miminko je máma a její čas. Platí to všeobecně, ale v hodinách po porodu to platí stonásobně.

bonding srdce

Proč je poporodní bonding tak důležitý?

1. V okamžiku po porodu se vyplavuje hormon oxytocin, který vyvolává bezpodmínečnou lásku na první pohled. Ve chvíli, kdy si položíte miminko na sebe, je hladina vašeho oxytocinu dokonce vyšší než při samotném porodu. Neříkám, že kdo nezažije bonding, nemiluje svoje dítě, tak to určitě není! Bonding ale zařídí, že si „nezvykáte na miminko“ a jste v tom hned. 🙂

2. Mezi mámou a miminkem se vytváří pouto na celý život. Je to prapůvodní pouto lásky, důvěry a jistoty. Tohle období má vliv nejen na to, jaký vztah mezi sebou ti dva budou mít, ale i na to, jak bude děťátko přistupovat k jiným lidem a ke světu kolem něj. Jakou bude mít schopnost lásky a citu.

3. Pokud je miminko ponecháno na matčině hrudi ihned po porodu, bude mít tendenci samo se doplazit k jejímu prsu a začít sát. A velmi pravděpodobně se mu to podaří. Miminka, která nejsou ovlivněná léky, jsou schopna matčin prs najít a použít svůj sací reflex k prvnímu přisátí. Toto přisátí vám ulehčí začátky kojení.

4. Maminka, která zažila přirozený porod a poporodní bonding ve většině případů nezažívá poporodní depresi nebo poporodní blues. Oxytocin, spolu s hormonem prolaktinem, který se vylučuje při kojení, způsobí, že maminka sama bude mít dostatek sil první náročné období s miminkem zvládnout.

Pokud k bondingu nedošlo nebo byl příliš slabý, považuji za logické, že tělo přepne hormonální program ze „Super, rozmnožuji se a udržuji druh“ na „Pomoc, mé dítě je mrtvé!“. Pokud bychom poporodní depresi chápali takhle, vysvětlovalo by to, proč se po dobrém průběhu porodu nedostaví.

Julia Dibbernová: Miminka v bezpečí

5. Novorozenci mají paměť a pamatují si to, co zažili v děloze maminky i svoje zrození. I když to později zapomenou, v podvědomí tuto vzpomínku stále mají a určitým způsobem jejich další život ovlivňuje. Porodní vzpomínky některých lidí získané v hypnóze dokumentují zimu, prázdnotu velkých místností, pláč jiných dětí, svit žárovek do očí, strach, opuštění. 

Co naopak cítí dítě, které je hned po porodu u maminky na hrudi? Bezpečí, lásku a důvěru, že svět je místem, kam se chce narodit, kde chce žít. Miminko získává důvěru v sebe a ve svět, do kterého se rodí. Získává pocit, že svět funguje tak, jak má. Pro život je to cenný dar.

6. Děti jsou po narození na mamince absolutně závislé. S tím jak vyrůstají, pomalu se osamostatňují a testují svoje možnosti a hranice. Nemá smysl je stavět do role nezávislých jedinců dříve než k tomu dospějí samy. Čím více jistoty a podpory cítí a lásky a doteku dostávají v období, kdy jsou závislé, tím přirozeně jistější dospělí z nich vyrostou. Prvotní pouto jistoty a s tím související pocit vlastní hodnoty děti získávají právě při poporodním bondingu.

Užijte si první pohled z očí do očí

Radost z prvního pohledu na své miminko je nesrovnatelná s jakýmkoliv jiným zážitkem. Vidíte poprvé své dítě, které se devět měsíců vyvíjelo k dokonalosti ve vašem těle. Pozorujete, jak se protahuje a poprvé osahává své prostředí kolem sebe, jak se rozhlíží.

První pohled z očí do očí dítěte s matkou a otcem bere dech a může být překvapující, kolik vědomí je v těch miminkovských očích. Ani náznak po tom, že by miminko bylo teprve první minuty na tomto světě.

Bonding nemá žádná úskalí a žádné nevýhody

Ačkoliv se to zdá k nevíře, u nás až v poslední době dochází k renesanci toho, co tisíce let před námi lidstvo znalo a bylo normální. Každý jiný tvor na zemi má své děti po porodu u sebe, jenom lidé se v relativně nedávné době rozhodli věřit, že pro miminka je nejlepší, když se mohou po porodu samotná prospat odtržená od matek. A že pro matky je nejlepší to samé, tedy odpočinout si od svých miminek.

Teď se i v českých porodnicích můžeme dožádat nerušených hodin po porodu.

Tipy pro váš bonding

Pokud chcete prožít krásný a fungující bonding, budou se vám hodit následující informace:

  • V porodnici si vyžádejte, abyste měla opravdu nerušené, podporující a láskyplné prostředí pro prvních několik hodin po porodu. Čím více hodin, tím lépe. Je možné, že dvě hodiny vám prostě bude málo. A užijte si plně čas, kdy vaše miminko leží na vašem břiše a seznamuje se s vámi a se světem kolem sebe.
  • Váš požadavek na nerušený bonding uveďte do svého porodního přání, aby vaše forma žádosti byla právně závazná a nedošlo po porodu k omylům a nedorozuměním. Pokud budete po porodu řešit, jestli si porodní personál správně pamatuje, jaké bylo vaše přání, proud oxytocinu to naruší a do původní úrovně se již nevrátí.
  • Při bondingu vám nesmí být zima. Samozřejmě už vůbec nesmí prochladnout vaše miminko. Určitě se tedy přikryjte dekou, aby bonding proběhl nerušeně a splnil své funkce. Nezapomeňte na to, že miminko mělo v děloze okolní teplotu 37 stupňů.
  • Pokud miminko dýchá a pohledově je v pořádku, pak se všechna první vyšetření, která se v porodnici běžně dělají, dají udělat na vašem hrudníku. I kdyby to bylo ve směrnicích porodnice jinak. Pro stabilizaci miminka je ostatně ideální, pokud první chvíle venku z dělohy stráví v kontaktu kůže na kůži na hrudníku u svojí maminky, kde dál slyší její srdce, dech a hlas.
  • Nepřikládejte miminko rovnou k prsu, je pro něj lepší, když ho necháte se rozhlédnout a plazit, vaši bradavku samo najde a přisaje se. Pomáhá to snadnějším začátkům kojení.
  • Měření, vážení a koupání miminka po porodu počká. Pokud byste proudění lásky a poznávání se s miminkem zastavila, ztratíte ty drahocenné chvíle s miminkem hned po porodu a hladina proudění oxytocinu se již do původní výše po vrácení miminka na vaši hruď nevrátí.
  • Koupání miminka po porodu se podle posledních informací nedoporučuje ani z imunologického důvodu. Mázek, kterým je miminko pokryto po narození, a také plodová voda, ve které do porodu bylo, poskytují ochranu proti infekcím. Je dobré si uvědomit, že koupáním by miminko mohlo ztratit svoji potřebnou tělesnou teplotu a prochladnout. I z toho důvodu je lepší nechat miminko na matčině hrudi, kde si lépe potřebnou teplotu udrží.

Přirozený porod a bonding může být nejkrásnější zážitek v životě

Dáváme nový život a přetváříme se v matku. Bonding tomuto procesu vzniku matky v nás nejen pomůže, on ho za nás celý sám zvládne.

Získejte více informací a vezměte svůj porod do svých rukou. Přirozeně porodit může téměř každá žena.

Oslavte bondingem nový život

Bonding po přirozeném porodu je úžasnou branou pro vaše mateřství a pro začátek života vašeho dítěte. A vy máte právo si svoje svaté hodiny po porodu s novorozeným miminkem užít.

Můj hřejivý pocit je pořád tam, i když už dávno nejsem na břehu Vltavy a nedívám se na porodnici. Je tam totiž kdykoliv, když si na náš bonding vzpomenu. 🙂

bonding zázrak

Petra Veselá
Provází ženy na cestě k nalezení a ztělesnění jejich plné síly a potenciálu. Propojuje koučink, typologie human design, genové klíče, theta healing a sdílení k dosažení vnitřního klidu. Učí ženy najít správnou strategii v jejich konkrétní situaci. Podporuje klienty při vytváření zdravých životních návyků, změně životního stylu a při bylinné terapii boreliózy. Otevírám klientům cestu k jejich finanční nezávislosti a stabilitě ochráněním jejich úspor skrz investice do fyzického zlata, stříbra a bitcoinu. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů