Jachta s dítětem a proč si plnit svoje sny i s dětmi

Jachting s dětmi

Věříte na pověry? 🙂

V jedné Eminčině pohádce jsem se nedávno setkala s pověrou, že žena na palubě přináší lodi smůlu. Moc se mi ta pověra nelíbila a tak jsem na to téma trochu hledala, jak to skutečně bylo. Zjistila jsem, že tomu námořníci opravdu v dávných dobách věřili. I proto, že ženy mohly posádku rozptylovat a oni nepotřebovali žádné rozbroje na lodi.

Jenže pověr měli oproti suchozemšťanům dost, a to i protiřečících si. Třeba, že žena na palubě (ale jen nahá od pasu nahoru) uklidňuje moře. Nebo se věřilo, že ženy mají excelentní navigátorské schopnosti, a tak dodnes můžeme vidět zobrazení polonahých žen hledících dopředu na lodních přídích.

Přemýšlela jsem nad tím, jak to vlastně máme dnes. Věříme pořád na pověry o pobytu žen na lodích? Co mámy s dětmi? Co děti na lodích? Už nejsme tolik odkázaní na rozmary počasí a možná i proto už pověry tolik nehrají roli, ale…

Není jedním z novodobých mýtů, že rodiny s malými dětmi na lodě nepatří? 

Jachta s dětmi

Čeho jsem se sama bála při plánování cesty s dítětem?

Několik let před tím, než jsem otěhotněla, jsme na moře jezdili pravidelně. Jachting je pro mě synonymem svobody a totálního vypnutí od normálního světa. Dokonce mám na řízení jachet povolení včetně všech potřebných zkušeností, takže vím, do čeho jdu.

Ale i přesto jsme po narození Emí čekali do jejích dvou let, než jsme se poprvé rozhodli znovu vyrazit na loď.

Bylo nutné čekat tak dlouho? Nevím. Myslím, že vypluly všechny strachy, které jsem o cestování obecně a pobytu na lodi slyšela od svého dětství a s kterými jsem se měla tímhle rozhodováním o vyplutí se svým dítětem vyrovnat.

Napadlo mě, co když ji:

  • neuhlídáme a spadne do vody,
  • zraní se a nebudeme umět ji ošetřit,
  • bude se jí celou dobu dělat špatně,
  • nebude chtít jíst a pít a dehydratuje se,
  • nafouká jí vítr do oušek a budou jí bolet,
  • spálí se a bude mít poškozenou kůži na spoustu let dopředu,
  • jachta ztroskotá a já budu zachraňovat nejen sebe, ale i ji.

Věřím, že jsem si každý z nich musela uvědomit. Abych se nakonec rozhodla, že má smysl ukazovat našemu dítěti svět i v oblastech, kde jeho rodiče mají naučené obavy a přesto jsou to současně jejich koníčky a sny.

Jachting s dětmi

Mých 9 důvodů proč jet na jachtu i s dítětem

Sama pro sebe jsem si před rokem sepsala důvody proč ano. Věřím, že se mi to bude hodit zas při nějaké příležitosti, kdy budu vystupovat ze svojí zóny komfortu. 🙂 A možná se to může hodit i vám, kdybyste se rozhodovali, jestli jet na jachtu s malým dítětem.

Cestováním dítěti rozšiřujeme obzory

Jachtingem i zkušenost s vodou a jinými dopravními prostředky. Pravděpodobně pak budete mít doma vedle autíček, vláčků a bagrů i lodičky. 🙂

Zkušenost s cizím jazykem

Vaše dítě vidí v praxi, že jsou země, kde se mluví jiným jazykem a že je výhodné umět se domluvit.

Konsensus

Vaše dítě uvidí, jak funguje společné rozhodování. Že se každý den rozhodujeme a domlouváme, kam pojedeme, co budeme dělat, kdo bude co dělat. Jak funguje kooperace ve více lidech a že úkoly mohou být efektivně rozdělené. Někdo vaří, nekdo sleduje navigaci, někdo řídí loď.

Řešení nestandardních situací

Děti vidí každodenní řešení situací, které naplánujete (kotvení, kupování zásob jídla, pohyb v marině), ale i které nenaplánujete (bouřky, vlnobití, počasí). Proč je dobré řešit i urgentní situace s chladnou hlavou.

Kde jsou hranice bezpečnosti

Dítě se učí, co je bezpečné a co je riskantní. Proč se nenaklánět z lodi nebo nestrhat prsty mezi lana.

Deti na lodi

Mořský vzduch

Dítě dýchá celou dobu čerstvý mořský vzduch. To je pro mě osobně velké pozitivum, na lodi jste prakticky pořád na čerstvém vzduchu. Je dost pravděpodobné, že vaše dítě pak bude lépe jíst i spát.

Rozšíření rodiny

Vaše dítě přijme do rodiny i ostatní členy posádky. Pokud budete mít štěstí jako my, tak se péče o dítě na dobu jachtění rozloží z dvou rodičů na víc členů posádky.

Jak si plnit svoje sny

I v mateřství se věnujme tomu, co nás naplňuje a baví. Vždyť je to jedno z nejdůležitějších období našeho života. A dítěti jdeme dobrým vzorem, že uskutečňování snů je možné a běžné.

Naše dítě je součástí našeho života

Upřímně si bez Emí nedokážu představit žádnou dovolenou. Náš život obohatila a bohatší jsou teď i cesty na lodi, stejně jako jakékoliv jiné cestování. A nudit se s dětmi na lodi rozhodně nebudete. 🙂

Nemůžete se rozhodnout?

Chtěla bych vás ujistit, že pokud budeme v pohodě my dospělí, dítěti se jachting na 99% bude líbit.

My dospělí v pohodě budeme, jestliže jsme se pro jachting dobrovolně a vědomě rozhodli. I když se bude vaše dítě některých aktivit bát, pravděpodobně bude jen se zatajeným dechem sledovat, co se děje a později na videu pyšně sledovat, co dokázalo.

Deti na lodi

Jestli vás trápí podobné strachy, které jsem měla já, zkuste si projít tyto tři body:

1. Co byla vaše první myšlenka?

Zkuste si na ni vzpomenout a důvěřujte jí. Chtělo se vám jet na loď i s dětmi nebo toužíte jet do hotelu na pláži? První myšlenka bývá často ta, po které vaše srdce a duše touží.

2. Vezměte si papír a napište si svoje pro a proti.

Nedokážu vysvětlit proč, ale metoda vypsat se a papír a tužka fungují na uklidnění. S chladnou hlavou se rozhodnutí dělají lépe. A také budete vidět svoje důvody a argumenty pro a proti.

3. Sepište si svoje strachy a zkuste si na každý z nich najít lék.

Jestli se bojíte, že se vaše dítě spálí, kupte mu dostatečnou, kvalitní a třeba i přírodní ochranu proti spálení (inspirovat se můžete třeba v mém letním článku).

Jestli se bojíte, že se vaše dítě zraní, absolvujte kurz první pomoci pro děti. Pokud se bojíte, že vašemu dítěti nafouká do oušek, kupte mu čepičku.

To, jestli může vypadnout z lodi, z Čech asi nevyřešíte. Já například vím, že naše dítě je klidné a opatrné. Stejně tak vy určitě víte, jestli vaše dítě skáče střemhlav do vody nebo máte šanci, že mu vysvětlíte, že je to nebezpečné. Také budete pravděpodobně používat bezpečnostní vestu.

A tyto tři body se dají použít na jakékoliv naše rozhodování, ať jde o to, jestli vyrazit stanovat, nechat dítě poprvé samotné s prarodiči nebo začít s podnikáním.

Pro mě příprava a informace jsou často nejlepších lékem na strach, ať je jakéhokoliv původu.

Mějte se krásně a nezapomeňte, že čím víc si budeme plnit své sny, tím spíš to naše děti okoukají a budou ve svých životech spokojené. A o to každé mámě jde, nebo ne? 🙂

PS: Kdybyste měli zájem o víc informací z naší plavby s dvouletým dítětem, napište mi to do komentáře dolů nebo na email.

Petra Veselá
Provází ženy na cestě k nalezení a ztělesnění jejich plné síly a potenciálu. Propojuje koučink, typologie human design, genové klíče, theta healing a sdílení k dosažení vnitřního klidu. Učí ženy najít správnou strategii v jejich konkrétní situaci. Podporuje klienty při vytváření zdravých životních návyků, změně životního stylu a při bylinné terapii boreliózy. Otevírám klientům cestu k jejich finanční nezávislosti a stabilitě ochráněním jejich úspor skrz investice do fyzického zlata, stříbra a bitcoinu. Více informací o Petře najdete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů